Zamknij

ORLEN bliżej ludzi: Wyjątkowy eksponat z kolekcji Kossaków

18:54, 11.10.2019 Agnieszka Stachurska
Skomentuj

Dzięki PKN ORLEN, najpierw w Muzeum Mazowieckim w Płocku, a docelowo w Muzeum Historii Polski będzie można oglądać jedyną w swoim rodzaju zbroję husarską. Bezpłatna wystawa czynna będzie w Płocku do 15 października br.
W czwartek, 10 października odbył się wernisaż wystawy pt. "Z dumą o przeszłości, z odwagą o przyszłości", podczas którego prezentowano zbroję husarską w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Zakup zaprezentowanej zbroi dla Muzeum Historii Polski w Warszawie sfinansowała Fundacja ORLEN. Pochodzący z przełomu XVII i XVII wieku eksponat składa się z szyszaka, napierśnika, obojczyka, naramienników i pary karwaszy. Obiekt pochodzi ze zbiorów słynnej krakowskiej rodziny Kossaków. W latach 70. XX w. zbroja została zakupiona przez jednego z krakowskich kolekcjonerów od Glorii Kossak, córki malarza Jerzego Kossaka. Dzięki środkom przekazanym przez Fundację ORLEN, kupiło ją Muzeum Historii Polski w Warszawie i to właśnie w nim finalnie znajdzie miejsce na wystawie stałej.
- PKN ORLEN od wielu lat aktywnie angażuje się w życie Płocka i jego mieszkańców - mówił podczas konferencji prasowej Zbigniew Leszczyński, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Rozwoju. - Wspieramy kulturę, sport, projekty społeczne, a w ostatnim czasie zaangażowaliśmy się w ogromny projekt prozdrowotny. Ale nasze zaangażowanie nie jest tylko dla Płocka. W podobny sposób angażujemy się w całym kraju. Jako polska firma, tak właśnie rozumiemy aktywne wypełnianie misji społecznej - tłumaczył Zbigniew Leszczyński.

Profesor bardzo ciekawie opowiedział też historię hetmana Mikołaja Potockiego, który oszukał Kozaków i udawał, że jego zastęp husarii liczy kilka tysięcy osób, podczas kiedy w rzeczywistości było ich 300.
- Zabytek, który mogą Państwo oglądać i który tu na chwilę zostanie, jest naprawdę rzeczą unikalną. Jesteśmy blisko wspaniałej, pięknej historii wojennej Rzeczypospolitej z czasów, kiedy państwo polsko-litewskie było absolutnie potęgą, a symbolem tej potęgi była husaria - podsumował profesor.
Zadowolenia z prezentowanego w Płocku eksponatu nie ukrywał dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Leonard Sobieraj.
- Takie oryginalne zbroje husarskie są ogromną rzadkością i cieszymy się, że możemy tę zbroję u nas gościć - powiedział dyrektor. Jak dodał, niektóre eksponaty płockiego muzeum również trafią do Muzeum Historii Polski. Jednocześnie dyrektor zaprosił do odwiedzania muzeum, w którym są również ciekawe wystawy stałe.

Dodajmy, że wystawa zbiega się z rocznicą oblężenia przez Turków Chocimia (2 września - 9 października 1621 r.). Jak podają źródła, po stronie polskiej walczyło m.in. ponad 8 tys. husarzy. Oblężenie twierdzy chocimskiej było ostatnim etapem wojny polsko-tureckiej w latach 1620-1621, nazywanej też - za poetą Wacławem Potockim - wojną chocimską. Zbroję husarską można podziwiać do 15 października br. w godzinach otwarcia Muzeum Mazowieckiego (wstęp wolny).

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%