REKLAMA

Niezwykła historia 201. Pułku Szwoleżerów z Płocka na wyciągnięcie ręki

REKLAMA

Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich chce uczcić 100-lecie Obrony Płocka promocją nowego wydania książki poświęconej bohaterskiemu płockiemu pułkowi. Można wygrać egzemplarz publikacji.

W ramach obchodów 100-lecia obrony Płocka Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich w Płocku zaprezentował się w centrum miasta. To jednak nie był jedyny element uczczenia pamięci tamtych wydarzeń i szwoleżerom udało się powtórnie wydać książkę „Od Wisły do Korostenia” Stanisława Kwasieborskiego.

Od Wisły do Korostenia

Książka poświęcona jest dziejom płockiego szwadronu 201. Pułku Szwoleżerów. Pułk ten powstał w 1920 r., za swoje męstwo w walkach, został przemianowany na 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich. Na pamiątkę tego wydarzenia 15 sierpnia 2020 r. na Odwachu w Płocku została odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy oddziału.

7 listopada o godzinie 16 w budynku Odwachu, siedzibie płockiego PTTK, odbędzie się promocja książki. W ramach wydarzenia będzie można wysłuchać wykładu poświęconego historii 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Partnerem wydarzenia jest PTTK.

Odnajdźcie i uwiecznijcie ślady Obrony Płocka w 1920 roku

Dodatkowym elementem obchodów rocznicowych jest konkursu dla mieszkańców Płocka, w ramach którego można będzie zdobyć swój egzemplarz książki.

Aby wziąć udział w konkursie, należy odnaleźć ślady wydarzeń sprzed 100 lat i uwiecznić je na fotografii. Może to być miejsce, budynek, tablica pamiątkowa, pomnik. Organizatorzy liczą na inwencje uczestników konkursu.Trzeba wybrać jedno z tych miejsc, zrobić mu zdjęcie i w kilku zdaniach opisać swoją fotografię, co przedstawia i jak miejsce na niej uwiecznione związane jest z wydarzeniami z 1920 roku. Zdjęcie i tekst należy przesłać na e-mail konkurs@3szwol.pl.

– Spośród zgłoszeń komisja wybierze 15, które zostaną nagrodzone. Liczymy, że dzięki konkursowi zainteresujecie się bogatymi dziejami swojego miejsca zamieszkania, a poszukiwania będą początkiem w badaniu bogatej historii Płocka i jego mieszkańców – wyjaśnia Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Spośród 15 nagrodzonych, 8 osób otrzyma egzemplarz książki „Od Wisły do Korostenia” Stanisława Kwasieborskiego. Zgłoszenia do konkursu, wraz ze zdjęciem i opisem należy przesyłać do 15 listopada.

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Płocka.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU