REKLAMA

Muzyka Chopina znów inspiruje pianistów. Rozpoczęła się XVIII edycja konkursu

REKLAMA

Rozpoczęła się XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego, który jest znany na całym świecie. Od niemal stu lat ściąga do Polski miłośników muzyki klasycznej, którzy wykonują dzieła polskiego artysty z poszanowaniem zasad fair play. Mecenasem Konkursu Chopinowskiego jest PKN ORLEN.

Od 2 października trwa XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego. Uczestników na każdym z czterech etapów ocenia jury, składające się z wybitnych pianistów i pedagogów. Wcześniej, 30 września, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której wylosowano literę, decydującą o kolejności występów uczestników pierwszego etapu Konkursu. Tym razem jako pierwsi zaprezentowali się pianiści, których nazwiska rozpoczynają się na literę „M”.

Ogłoszenie wyników nastąpi tradycyjnie na schodach foyer Filharmonii Narodowej, w nocy z 20 na 21 października.

Mecenasem Konkursu Chopinowskiego oraz jego organizatora – Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest PKN ORLEN. Jak podkreśla prezes zarządu, Daniel Obajtek, Konkurs Chopinowski to jeden z najstarszych i najbardziej znaczących konkursów muzycznych na świecie, który Koncern ma zaszczyt wspierać od lat.

– To niezwykłe wydarzenie jest nie tylko ucztą dla melomanów, lecz także wpisuje się w budowę naszej narodowej tożsamości oraz promuje wizerunek Polski na świecie i prezentuje twórczość najwybitniejszego polskiego pianisty. Wspierając tak elitarne wydarzenie, jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, wzmacniamy też globalną rozpoznawalność marki ORLEN – tłumaczy Daniel Obajtek.

Dodaje również, że Konkurs Chopinowski jest szansą dla młodych, zdolnych pianistów.

– Cieszę się, że PKN ORLEN jako mecenas tego wydarzenia może pomagać utalentowanym artystom w realizowaniu ich pasji i spełnianiu marzeń – podsumowuje prezes Daniel Obajtek.W tegorocznej edycji zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów – ponad 500 pianistów z całego świata. Przypomnijmy, że ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią, Konkurs nie odbył się w ubiegłym roku i został przeniesiony na rok 2021. Eliminacje odbyły się w lipcu tego roku. Do udziału w Konkursie Chopinowskim jury zakwalifikowało 87 pianistów, w tym 16 Polaków.

Ich występy można śledzić dzięki transmisjom na kanale YouTube oraz aplikacji na urządzenia mobilne. Transmitowany jest też w całości przez TVP Kultura oraz Program II Polskiego Radia i Radio Chopin.

Jak podkreślają organizatorzy, Konkurs Chopinowski jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce i jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Po raz pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się w 1927 roku, a powołany został do życia z Inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa, polskiego pianisty i pedagoga. Organizatorem Konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, protektorat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki.

Konkurs odbył się w Filharmonii Warszawskiej. Wzięło w nim udział 26 pianistów z ośmiu krajów. Zwycięzcą został Lew Oborin ze Związku Radzieckiego (w przyszłości stały partner artystyczny legendarnego skrzypka Dawida Ojstracha). Drugą Nagrodę otrzymał jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, Stanisław Szpinalski. Wśród wyróżnionych znalazł się Dymitr Szostakowicz, który jako pierwszy pianista miał w repertuarze wszystkie utwory Chopina z orkiestrą. Konkurs organizowany miał być co pięć lat.

Obok olbrzymiej roli, jaką Konkurs pełni już od ponad 90 lat w popularyzacji muzyki Chopina, odkrywa także największe talenty pianistyczne, zapewniając młodym muzykom najskuteczniejszy start w międzynarodowej karierze.

Talon Smith, fot. Wojciech Grzędziński / Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU