REKLAMA

Muzeum Mazowieckie zaprasza na wycieczkę do Polski lat powojennych

REKLAMA

W nowym budynku Muzeum Mazowieckiego przy ul. Kolegialnej zagości wystawa czasowa designu lat powojennych. Dyrektor Leonard Sobieraj podkreślił, że to naturalny kierunek rozwoju zbiorów instytucji.

Od 16 października będzie można podziwiać wystawę czasową prezentującą najcenniejsze i najciekawsze obiekty z kolekcji powojennego designu Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ekspozycję zaaranżowano w nowej przestrzeni ekspozycyjnej przy ul. Kolegialnej 6.

Będą to zestawy mebli (oraz pojedyncze meble), ceramika reprezentująca „polski new look”, tkanina artystyczna, metaloplastyka. Zwiedzający podziwiać będą mogli prace Władysława Winczego i Olgierda Szlekysa, w tym kultowy zydelek „Sarenka”, reprezentacyjne komplety sprzętów z Ministerstwa Edukacji Narodowej czy z Urzędu Rady Ministrów, krzesło z Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, znane „pikasiaki” z Włocławka czy słynne w świecie designu plecione meble Władysława Wołkowskiego.

Część prezentowanych na wystawie obiektów to wyroby Spółdzielni Ład, która powstała w 1926 r. w Warszawie z inicjatywy profesorów i studentów Szkoły Sztuk Pięknych. Prężnie działała także po wojnie.

Nazwa spółdzielni to również jej program artystyczny, wedle słów Karola Tichego: „Ład, bo to tylko trzy litery, bo to znaczy, że ma być ładnie i ma być w tym ład – porządek”.Celem spółdzielni było projektowanie i wytwarzanie mebli, tkanin, ceramiki i innych przedmiotów wyposażenia wnętrz mieszkalnych, z wyraźnym dążeniem do doskonałości formy, surowca i wykonania.

Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaznaczył, że choć placówka specjalizuje się w secesji i art déco, to budowa kolekcji powojennego designu jest naturalnym kierunkiem rozwoju.

– Korzenie Spółdzielni Ład sięgają okresu dwudziestolecia, a artyści działający w jej zasobach należeli do czołowych przedstawicieli polskiej odmiany stylu art déco. Uzupełniając swe zasoby o wyroby Ładu, uzupełniamy naszą kolekcję dokumentującą rozwój polskiego wzornictwa doby modernizmu, od belle epoque po czasy powojenne. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego będziemy mogli prezentować ewolucję polskiego designu. Gdzie? Secesja ma w Płocku swój dom przy Tumskiej 8, art déco przy Kolegialnej 6. Mam nadzieję, że stałym domem wzornictwa powojennego będzie posesja przy ul. Kolegialnej 4. Trwają prace nad przekazaniem tej działki w zasoby muzeum. Tymczasem zapraszamy na wystawę czasową, prezentującą kierunek naszego rozwoju – zachęca dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj.

Leżąca kotka, proj. Mieczysława Naruszewicza Ćmielów fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU