REKLAMA

Można wygrać dostęp do transmisji koncertu Płockiej Orkiestry Symfonicznej

REKLAMA

Przed nami niezwykłe wydarzenie online, podczas którego płoccy muzycy zagrają prawykonanie kompozycji prof. Janusza Stalmierskiego pt. „Taka przestrzeń” na flet, wibrafon i smyczki. Mamy do rozdania 5 kodów dostępu na ten wyjątkowy koncert.

20 grudnia o godzinie 19 w Auli Małachowskiego rozbrzmiewać będzie prawykonanie dzieła stworzonego przez prof. Janusza Stalmierskiego z udziałem Leszka Szarzyńskiego na flecie, Adama Mieczykowskiego na wibrafonie w towarzyszeniu kwintetu smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Jakuba Chrenowicza.

J. Stalmierski – „Taka przestrzeń” na flet, wibrafon i smyczki (prawykonanie)

Prof. Janusz Stalmierski jest uznanym polskim kompozytorem, autorem muzyki wokalno-instrumentalnej inspirowanej poezją, muzyki do spektakli teatralnych, utworów przeznaczonych na orkiestrę symfoniczną oraz mniejszych utworów instrumentalnych, m.in. Hejnału Szczecina (1995).

W roku 2014 Stalmierski napisał „Alius Angelus” na baryton, chór mieszany i orkiestrę. Kompozycja ta została napisana specjalnie na uroczystości beatyfikacyjne Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

– Kompozycję „Taka przestrzeń” – na flet, wibrafon i smyczki skomponowałem w listopadzie 2020 roku. Utwór powstał na wspólne zamówienie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Kompozycja trwa około 12 minut. Szukam tonu prostego, delikatnego, kilku dźwięków, przestrzeni otwartej, jasnego przekazu. Te bowiem, wydają się być naturalne na drodze do źródła, do którego coraz częściej się odwołujemy i za którym tęsknimy – tak swoje dzieło opisuje profesor Janusz Stalmierski.

W. Lutosławski – Uwertura smyczkowa

Witold Lutosławski, patron Płockiej Orkiestry Symfonicznej, urodził się 25 stycznia 1913 roku w Warszawie, tam też zmarł 7 lutego 1994 roku. Wybitny polski kompozytor czasów współczesnych. Ceniony także jako dyrygent i pianista. Talent Lutosławskiego porównywany był z talentem Chopina oraz Szymanowskiego. Za dokonania w dziedzinie polskiej muzyki otrzymał Order Orła Białego.

Pierwsze kompozycje zaczął tworzyć już w wieku 9 lat. Powstało wówczas Preludium na fortepian. Pobierał nauki gry na skrzypcach i fortepianie, a później kompozycji. Mimo muzycznego talentu wybrał studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po roku porzucił je na rzecz studiowania w klasie kompozycji u Witolda Maliszewskiego i fortepianu u Jerzego Lefelda.

Lutosławski na początku II wojny światowej był radiotelegrafistą. Czas okupacji to okres występów w kawiarniach oraz tajnych koncertów. Inspiracji poszukiwał wówczas w folklorze. Po wojnie rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Lata pięćdziesiąte przyniosły muzykę komercyjną. Pod pseudonimem „Derwid” komponował piosenki masowe i taneczne dla Mieczysława Fogga, Kaliny Jędrusik, Sławy Przybylskiej Ireny Santor czy Violetty Villas.

Utwory orkiestrowe Lutosławskiego charakteryzowały się techniką aleatoryzmu kontrolowanego. Kompozytor lubował się w dwuczęściowej formie dzieł, w której pierwsza to wstęp, a druga bogate rozwinięcie. Przykładem takiego zabiegu są II Symfonia i Kwartet smyczkowy.M. Karłowicz – Serenada op. 2 na orkiestrę smyczkową

Podczas koncertu zabrzmi także Serenada op. 2 na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza – polskiego kompozytora i dyrygenta. Kompozytor jest autorem m.in. ponad 101 pieśni oraz różnych utworów orkiestrowych, w tym 6 poematów symfonicznych. Przedstawiciel nurtu późnego romantyzmu. Również taternik, fotografik i publicysta.

Ciesząca się wielką popularnością wśród orkiestr smyczkowych Serenada op. 2 swoje prawykonanie miała 15 IV 1897 roku w Berlinie. Wykonała ją wówczas Berliner Philharmonisches Orchester pod dyrekcją H. Urbana (ówczesnego profesora kompozycji młodego, 21-letniego Mieczysława Karłowicza). Utwór składa się z czterech części, których liczba i tytuły (Marsz, Romans, Walc, Finał) wskazują na parantele dzieła Karłowicza ze znanymi wówczas w świecie muzycznym utworami Mozarta, Volkmanna, Czajkowskiego i Dvoráka. Muzyka Serenady jest całkowicie oryginalnym tworem, a w znacznych jej partiach daje się wyczuć specjalny wyraz Karłowiczowskiej liryki.

Współorganizacja: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Bilety na wydarzenie w cenie 5 zł do nabycia:

Szczegóły dotyczące transmisji online można znaleźć na stronie internetowej Płockiej Orkiestry Symfonicznej po wybraniu w kalendarium daty 20.12.2020.

KONKURS

Specjalnie dla naszych czytelników mamy 5 darmowych kodów dostępu do transmisji koncertu. Aby zdobyć kod, wystarczy w komentarzu pod postem dotyczącym tego koncertu na profilu facebookowym PetroNews napisać, gdzie zazwyczaj koncertuje Płocka Orkiestra Symfoniczna.

Kody otrzyma pierwszych 5 osób, które zamieszczą poprawną odpowiedź w komentarzu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU