Za niespełna 50 dni odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje listy kandydatów opublikowała m.in. Platforma Obywatelska, która zarejestrowała Komitet Wyborczy wspólnie z Nowoczesną (.N), Inicjatywą Polską (iPL) i partią Zieloni.
Nasz okręg, płocko-ciechanowski, ma numer 16. Z tego okręgu wyborczego na pierwszym miejscu listy Platformy Obywatelskiej, a właściwie Koalicji Obywatelskiej składającej się z PO, .N, iPL oraz partii Zieloni, nie znalazł się płocczanin, lecz obecny poseł Marcin Kierwiński. Płocczanka Elżbieta Gapińska startuje z drugiego miejsca. Na 10. znalazł się natomiast radny PO w płockiej radzie miasta, Mariusz Pogonowski.
Pełna lista Koalicji Obywatelskiej w Okręgu nr 16:
1. Kierwiński Maciej
2. Gapińska Elżbieta
3. Krzemiński Adam
4. Korajczyk-Szyperska Agnieszka
5. Grabowski Grzegorz
6. Koźlakiewicz Maria
7. Kwarcińska-Kulis Katarzyna (.N)
8. Baczewski Marcin
9. Podsędek Anna
10. Pogonowski Mariusz
11. Legięć-Doroba Kinga
12. Woźnowski Rafał
13. Skalski Włodzimierz
14. Bylińska Magdalena
15. Klimczak Arkadiusz
16. Hausman-Manistwa Krystyna
17. Kowalczyk Filip
18. Kraśniewska Liliana
19. Pawlak Patryk
20. Rusinowska Beata
W dniu wyborów, 15 października, lokale wyborcze w Płocku będą czynne w godzinach 7-21. Wyborcy zameldowani na pobyt stały na obszarze miasta Płocka są z urzędu ujmowani w stałym obwodzie głosowania, właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały. Miasto podzielone jest na tzw. stałe obwody głosowania. Do każdego z obwodów głosowania przypisane są konkretne ulice z numerami budynków. Podział miasta na obwody głosowania został dokonany przez Komisarza Wyborczego w Płocku.
Udział w głosowaniu może wziąć obywatel polski, który:
- w dniu wyborów kończy 18 lat, posiada prawa wyborcze, jest wpisany do spisu wyborców przygotowanego do tego głosowania,
- nie jest pozbawiony praw wyborczych orzeczeniem sądu,
- nie jest ubezwłasnowolniony,
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Głosować w Płocku może wyborca ujęty w spisie wyborców sporządzanym dla stałego obwodu głosowania
- zameldowany na pobyt stały na terenie Płocka,
- stale zamieszkujący na terenie Płocka, na własny wniosek ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania,
- nigdzie niezamieszkały, stale przebywający na terenie Płocka, ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na obszarze miasta Płocka.
Wyborca czasowo przebywający w Płocku w dniu wyborów, może wziąć udział w głosowaniu w Płocku, jeżeli złoży jednorazowy wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wniosek należy złożyć w okresie od 1 września do 12 października do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów.
Korespondencyjnie głosują wyborcy, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat oraz wyborcy z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, bez ograniczenia wieku. Do 2 października będą przyjmowane zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
Wyborcy przebywający za granicą i posiadający ważne polskie paszporty ujmowani są w spisie wyborców sporządzanym przez konsula. Wpis następuje na podstawie wniosku wyborcy wniesionego do 5 dnia przed dniem wyborów do właściwego terytorialnie konsula. Wykaz polskich placówek dyplomatycznych, w których utworzone zostaną komisje wyborcze publikuje Państwowa Komisja Wyborcza na swojej stronie internetowej https://pkw.gov.pl.
Szczegółowe informacje, akty prawne oraz dokumenty do pobrania są dostępne i aktualizowane na bieżąco w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Płocka w zakładce Wybory do sejmu RP i Senatu RP.