Zamknij

Krótka historia polskiego kina. Jakie klasyki w NK Przedwiośnie?

11:06, 24.02.2023 Redakcja Aktualizacja: 11:07, 24.02.2023
Skomentuj

Już w najbliższy wtorek NK Przedwiośnie zainauguruje nowy cykl, pod nazwą "Krótka historia polskiego kina". Jako pierwszy zobaczymy klasyk w reżyserii Andrzeja Wajdy - "Popiół i diament".
We wtorek, 28 lutego o godzinie 18.15 NK Przedwiośnie zaprasza w swoje progi do obejrzenia seansu klasyki polskiego kina, "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Bilety w cenie 10 złotych są już w sprzedaży. Każdy pokaz w ramach nowego cyklu zostanie poprzedzony krótki wstępem, przygotowanym przez Tomasza Kolankiewicza - filmoznawcę i historyka filmu, wykładowcę, prowadzącego prelekcje i rozmowy o filmie. Tomasz Kolankiewicz jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wykładowcą Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, a także kuratorem filmowym współpracującym z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem był redaktorem programowym w redakcji filmowej TVP Kultura. Jest wydawcą, reżyserem i prowadzącym telewizyjnych audycji kulturalnych.
- Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii drugiej połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych, nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60., przez mega-produkcje lat 70., po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne, jak i... obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie, zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad - zaprasza Stowarzyszenie Kin Studyjnych, organizatorzy wydarzenia.
Jak podkreślają, w przeglądzie "Krótka historia polskiego kina" skupili się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu.
- Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL - wyjaśniają.
Fabuła produkcji "Popiół i diament" toczy się wokół głównego bohatera. Maciek Chełmicki (Z. Cybulski), młody naukowiec, otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR w przededniu zakończenia drugiej wojny światowej. W tym samym czasie poznaje Krystynę (E. Krzyżewska), barmankę w hotelu. Rozdarty między poczuciem obowiązku a rodzącym się uczuciem, będzie musiał dokonać wyboru. Tej nocy trwa bankiet z okazji zwycięstwa. Poranek okaże się dla bohatera tragiczny w skutkach. Film Andrzeja Wajdy zapisał się w historii polskiej kultury i światowego kina jako film ikoniczny dla Szkoły Polskiej oraz symbol narodowej kinematografii. Mimo, że był adaptacją popieranej przez władze Polski Ludowej powieści Jerzego Andrzejewskiego "Zaraz po wojnie" (1947), nie realizował zamówienia władzy, gdyż przeniósł uwagę i sympatię widzów ze starego komunistycznego działacza na młodego akowca , podkreślając tragizm jego losu. Co więcej, zupełnie porzucił estetykę socrealizmu na rzecz nowej estetyki obrazu, gry aktorskiej, niejednoznacznej oceny moralnej. Uznany za najlepszy film polski 1958 roku przez redakcję czasopisma "Film", zdobył szereg nagród za granicą: m.in. FIPRESCI w Wenecji (1959), nagrodę Kanadyjskiej Federacji Stowarzyszeń Filmowych w Vancouver (190), nagrody krytyki filmowej w Niemczech Zachodnich i w Czechosłowacji. Reżyser powrócił do bohaterów filmu po 35 latach w filmie "Pierścionek z orłem w koronie" wg powieści Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Zrekonstruował słynną scenę z lampkami spirytusu z udziałem aktorów młodego pokolenia, którym przyglądają się bohaterowie "Pierścionka...". Film zajął 7. miejsce wśród najciekawszych filmów polskich XX wieku w ankiecie "Polityki" w 1999. Kolejne pokazy:
  • Pociąg - 28.03
  • Do widzenia, do jutra - kwiecień 2023
  • Nikt nie woła - maj 2023
  • Zezowate szczęście - czerwiec 2023
  • Sanatorium pod klepsydrą - lipiec 2023
  • Barwy ochronne - sierpień 2023
  • Aria dla atlety - wrzesień 2023
  • Gorączka - październik 2023
  • Przypadek - listopad 2023.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

StanleyStanley

0 0

Fajna sprawa. Jeszcze za 10zl, gdy wszystko tak wokoło drogie. Ja się z chęcią przejdę. 09:27, 25.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%