REKLAMA

Kino samochodowe i foodtrucki w Płocku? Są plany, ale…

REKLAMA

Na koniec maja zaplanowano w Płocku organizację kina samochodowego z atrakcjami. Wydarzenie pojawiło się już na Facebooku, jednak – jak przyznają organizatorzy – termin może ulec zmianie.

Kino samochodowe to miejsce, które jest połączeniem kina z parkingiem, a filmy oglądamy w nim bezpośrednio z samochodów. Pomysł ten opatentował Richard Hollingshead w 1933 roku. Pierwszy seans w kinie samochodowym miał miejsce 6 czerwca 1933 w Camden w stanie New Jersey.

PowiązaneTematy

Powstanie tego wynalazku jest dziełem przypadku. Otóż mama Richarda Hollingsheada była dość dużą kobietą i nie mogła wygodnie siedzieć w kinowym fotelu. Dlatego syn zbudował dla niej w ogródku własne kino samochodowe – mama siedziała w aucie, a on postawił na masce projektor i rozwiesił ekran między drzewami. Największy problem miał z głośnikami, dlatego jego komercyjne kino plenerowe upadło po 2 latach od powstania.

Po wygaśnięciu patentu, już po zakończeniu II wojny światowej, kino samochodowe znów ruszyło, tym razem na szeroką skalę. W szczytowym momencie liczba kin samochodowych w Stanach Zjednoczonych znacznie przewyższała 4 tysiące.

W latach 70. zainteresowanie tym rodzajem kina zmalało, na co miał wpływ m.in. kryzys paliwowy, ale i to, że filmy można było oglądać wyłącznie po zmroku. To sprawiało, że producenci premiery filmowe dostarczali do kin stacjonarnych, a kina samochodowe miały filmy mniej popularne. Od lat 90. kino samochodowe powoli wraca do łask, jako wyraz nostalgii za dawnymi czasami. Łączone jest często w możliwością zakupu jedzenia z food trucków, a dźwięk słyszymy bezpośrednio z głośników samochodowych.

Nieoczekiwanie, w czasach pandemii stały się alternatywą dla zamkniętych kin stacjonarnych. Ten sposób na oglądanie filmów jest bowiem zgodny z zaleceniami izolacji. Wraz ze stopniowym luzowaniem restrykcji, kina samochodowe ruszą też w Polsce.

W Płocku planowany termin emisji filmów to 27 maja w godz. 18-21. Jak się dowiedzieliśmy, może jednak jeszcze się zmienić.– Podany termin jest orientacyjny – przekazała nam agencja eventowa Ibento, jeden z organizatorów kina samochodowego. – Zależy on od sytuacji epidemiologicznej w Polsce – tłumaczy agencja.

Nie jest także jeszcze znane miejsce, w którym rozstawione zostanie kino plenerowe.

– Rozważamy parę opcji, a informacja o konkretnym miejscu pojawi się na profilu wydarzenia – wyjaśniają w Ibento.

A co zaplanowano podczas wydarzenia?

 • kino familijne
 • kino dla starszych i dorosłych
 • dźwięk z własnych głośników samochodowych
 • ogromny ekran projekcyjny
 • food trucki z wcześniej zamówionym online jedzeniem
 • wata cukrowa, popcorn i ulubione snacki
 • nowe hity kinowe, jak i „znane i lubiane” klasyki.

Organizatorzy zapewniają, że zadbają o pełne bezpieczeństwo, dezynfekcję i komfort uczestników. Przewidywany koszt biletu to 40 zł od samochodu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

 1. Ktoś says:

  40 zł. za samochód, to po 20 zł. za osobę (2 osoby mogą jednocześnie swobodnie oglądać). Cena jak w kinie, a nawet drożej niż w NK. Raczej nie będzie dużo chętnych.

 2. Anonim says:

  Raczej na placu antypodkowy

 3. Ja says:

  Najlepsza lokalizacja dla kina samochodowe to parowa między szpitalem A ulicą skarpa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU