Jutro zawyją syreny

REKLAMA

Jak podaje Urząd Miasta Płocka, jutro o godzinie 17 włączony zostanie system alarmowy. Będzie to jeden z elementów obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpoczną się o godz. 16 przy Płycie Nieznanego Żołnierza, gdzie stanie barykada powstańcza. Odbędzie się również pokaz mundurów i broni rekonstrukcyjnej z okresu II wojny światowej. O godz. „W” Płock zatrzyma się na minutę – zostanie wówczas włączony system alarmowy miasta, rozpocznie się także uroczysty apel harcerski dla upamiętnienia bohaterów sierpnia 1944.

PowiązaneTematy

Odwiedzający Stary Rynek będą mieli okazję zobaczyć od godz. 16.30 wystawę plenerową „Płocczanie w Powstaniu Warszawskim”, przygotowaną przez Stowarzyszenie im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ. W Novym Kinie „Przedwiośnie” o godz. 17.30 wyświetlany będzie bezpłatnie film „Powstanie Warszawskie” według pomysłu Jana Komasy – w całości na podstawie materiałów z kronik filmowych nakręconych w sierpniu 1944 roku. Bezpłatne zaproszenia są do odbioru w kasie kina.

Dzisiaj natomiast (31 sierpnia) o godzinie 18 odbędą się rocznicowe obchody „1944 – Na szańcach Warszawy” w Muzeum Mazowieckim. W programie: koncert chóru Vox Maiorum Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, „1944. Zapisane na taśmie filmowej” – prezentacja wspomnień płocczan, „miasto ruin” – projekcja trójwymiarowej animacji krótkometrażowej użyczonej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, śpiewanie pieśni powstańczych z udziałem publiczności.