REKLAMA

Ile zarobił fotoradar straży miejskiej?

REKLAMA

W środę, płocka straż miejska podsumowała ubiegły rok fotoradaru. Media otrzymały informacje m.in. o tym, ilu kierowców zostało sfotografowanych i jakie prędkości mieli na „liczniku” rekordziści. My zwróciliśmy się do strażników z pytaniem, na jakie kwoty w sumie opiewały zeszłoroczne mandaty.

Wczoraj pisaliśmy o niechlubnych „zwycięzcach” sfotografowanych przez radar straży miejskiej. Rekordzista przekroczył prędkość o 76 km/h. Kolejne miejsca w tym „rankingu” zajmują kierowcy, którym do „podium” brakowało niewiele – przekraczali prędkość o 67, 61 czy 52 km/h, w miejscach, w których ograniczenia są do 40 i 50 km/h. Wszyscy ci rekordziści otrzymali tę samą „nagrodę”, czyli mandat na 500 zł i 10 punktów karnych, bo taka kara przewidziana jest w taryfikatorze za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

PowiązaneTematy

Wychodzi na to, że tych czterech kierowców ma do zapłacenia w sumie 2 tys. zł. A jaka jest suma wszystkich mandatów wystawionych z fotoradarów? O to zapytaliśmy straż miejską. Zacznijmy od tego, że radar zrobił w 2013 roku 1323 zdjęcia, na ich podstawie wystawiono 989 mandatów. Skąd ta różnica? Przede wszystkim w puli „bezmandatowej” znajdują się kierowcy pouczeni, ale także ci, którzy nie przyjęli mandatu – ich sprawa trafiła wtedy do sądu. W sumie mandaty z fotoradaru wystawione przez straż miejską w zeszłym roku opiewają na kwotę 86 190 zł. Zgodnie z przepisami, te pieniądze trafią do miejskiej kasy.