REKLAMA

Gotuj z Seniorem – wkrótce nowy program telewizyjny w Płocku

REKLAMA

Zawsze służą pomocą, choć często nie są doceniani. Seniorzy – z ogromnym doświadczeniem życiowym, umiejętnościami i… na uboczu społeczeństwa. A przecież można inaczej… Właśnie o tym jest program telewizyjny, realizowany przez Płockie Centrum Inicjatyw Społecznych.

Założenie jest proste – w każdym odcinku senior, będący gospodarzem programu, będzie gościł osoby z różnych środowisk: młodzieży, osób publicznych (sportowcy, aktorzy, dziennikarze etc.) i grup senioralnych. Zwieńczeniem wspólnych działań w kuchni będzie uroczysty obiad w obecności zaproszonych gości – przedstawicieli grup osób gotujących w programie.

– Chcę w ten sposób edukować społeczeństwo o potrzebach osób starszych – mówi Jacek Strzeszewski, prowadzący program pn. „Gotuj z Seniorem”. – Seniorzy przekażą swoją wiedzę kulinarną gościowi specjalnemu, ten z kolei lepiej pozna potrzeby osób starszych – tłumaczy.

Fot. Wiktor Pleczyński

Skąd pomysł na powstanie programu? – Pomysł na sam program zrodził się w 2016 roku – wyjaśnia pomysłodawca projektu. – Byłem wówczas pracownikiem Centrum ds. Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Płocka. Jako osoba prywatna i urzędnik nie mogłem zrealizować samodzielnie programu, dlatego pomysł na program przedstawiłem pani Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która wyraziła zainteresowanie, by zrealizować program przy mojej pomocy. Mieliśmy szczęście, bo to zbiegło się z terminem ogłoszenia konkursu przez Fundację Fundusz Grantowy dla Płocka dla organizacji pozarządowych. Wówczas napisałem projekt dla SUTW. Prezes tej organizacji dopełniła czynności formalnych i… zarząd Fundacji pozytywnie zarekomendował nasz wniosek, mogliśmy przejść do jego realizacji – wspomina Jacek Strzeszewski.

Jak tłumaczy, budżet na realizację był bardzo mały, ale wspólnymi siłami udało się nagrać program, który spotkał się z pozytywną reakcją widzów lokalnej telewizji i użytkowników YouTube.

Fot. Wiktor Pleczyński

– Mnie jednak było mało – śmieje się Jacek. – Wiedziałem, że przy większym budżecie jestem w stanie poszerzyć formułę programu, co wpłynie na jeszcze lepszy jego odbiór i jeszcze większą oglądalność. Bogatszy o nabyte doświadczenie oraz z większą wiedzą odnośnie produkcji telewizyjnej, przystąpiłem do rozmów z firmami o możliwości współpracy przy zrealizowaniu programu „Gotuj z Seniorem” z rozszerzoną jego formułą. O samej formule programu nie chciałbym teraz za wiele opowiadać, by nie zdradzić za dużo szczegółów, ale już serdecznie wszystkich mieszkańców Mazowsza zapraszam do jego oglądania oraz śledzenia wszelkich informacji na jego temat we wszelkich dostępnych social mediach, a w szczególności na FanPage programu – zachęca.

Wyjaśnia, że w programie chce przedstawić takie problemy jak alienacja, wykluczenie czy bezczynność osób starszych.

Fot. Wiktor Pleczyński

– Ze względu na znaczną skalę tych zjawisk, realne działania nie mogą ograniczać się wyłącznie do systemu pomocy społecznej. Jedyną skuteczną metodą jest postrzeganie starości i ludzi starszych w sposób kompleksowy oraz podjęcie działań na rzecz zmiany wizerunku starości i stylów życia na starość, co wymaga przeobrażeń mentalnych całego społeczeństwa. Często w pędzie życia codziennego (praca, dom, dzieci) zapominamy o swoich rodzicach i dziadkach. Nie twierdzę, że tak jest w każdej rodzinie, ale zjawisko to jest bardzo duże. Ludzie starsi, zostawiani samym sobie, popadają w depresję. Potrzebują kontaktu z dziećmi i wnukami, a z kolei brak tych kontaktów potęguje proces siwienia osób starszych – tłumaczy Jacek Strzeszewski.Właśnie dlatego do udziału w programie zaprosił znane osoby, w tym m.in. sportowców, którzy cieszą się wśród dzieci i młodzieży dużym autorytetem. – Mogą wpłynąć na zmianę wizerunku osób starszych w ich oczach – przekonuje Jacek.

Fot. Wiktor Pleczyński

A dlaczego formuła programu dotyczy gotowania? – Nie od dziś wiadomo, że babcia i dziadek to najlepsi kucharze. Wykorzystując ten potencjał oraz angażując do programu różne środowiska, chcę pokazać jak łatwo i przyjemnie można spędzić czas w familijnej atmosferze. Dla mnie największą radością i wartością dodaną był telefon od Seniorki, która zapłakana ze wzruszenia zadzwoniła i powiedziała: „Jacuś, wiesz jak ja się cieszę? Jaka to dla mnie radość? Mój 9-letni wnuk pokazywał rodzinie i kolegom odcinek, chwaląc się, że to jego babcia gotuje”. I o to w tym programie chodzi – wyjaśnia Jacek Strzeszewski.

Łącznie zaplanowano zrealizowanie i emisję 12 odcinków „Gotuj z Seniorem”. – Program musi wzbudzać zainteresowanie widzów, a większa ilość odcinków w tej samej formule nudzi – co nie oznacza, że nie planuję zrealizowanie kolejnej jego edycji w poszerzonej formule – argumentuje pomysłodawca.

Fot. Wiktor Pleczyński

Emisja pierwszego odcinka zaplanowana jest na 3 sierpnia br. Każdy kolejny odcinek obejrzymy w piątek o godz. 17 na antenie lokalnej telewizji PTV (która dostępna jest w sieci Multimedia w Płocku oraz Płońsku na kanale 226 cyfrowego dekodera i 20 kanale telewizji kablowej), a także na kanale YouTube i social media programu.

– Zachęcam do śledzenia nas na profilu facebookowym, Instagramie czy Twitterze – tam będą zamieszczane informacje, dotyczące szczegółów programu, dzięki czemu nie ominiecie żadnego odcinka – zaprasza Jacek Strzeszewski. – Oczywiście linki do programu znajdą widzowie również na naszej stronie gotujzseniorem.pl, nad którą prace właśnie trwają – dodaje.

Trzeba przyznać, że jest to ciekawy i innowacyjny program. Jak zapowiada Jacek Strzeszewski, jeśli obecna edycja spotka się z dużym zainteresowaniem widzów, to są duże szanse na jego kontynuację. Zaprasza też do udziału w programie płockich seniorów. – Wkrótce ogłosimy nabór do odcinków, wszystkie szczegóły pojawią się na naszej stronie internetowej i mediach społecznościowych – zapewnia.

Fot. Wiktor Pleczyński

– Przy tej okazji mam apel do Seniorów… Proszę się nie bać. Rozumiem, że nie mieliście Państwo wcześniej styczności z kamerą, światłami, wywiadami itp. Program nie jest emitowany na żywo, dlatego będzie tyle „cięć” i „powtórek”, ile trzeba. Doskonale pamiętam moje nagrania, jako prowadzącego pierwszą edycję tego programu. W pewnym momencie nawet zwątpiłem, czy dam radę nagrać zapowiedź odcinka – śmieje się Jacek. – A jednak familijna atmosfera spowodowała, że się „wyluzowałem” i moja wypowiedź została nagrana. Najgorszy jest początek. Później emocje się normują, „zaprzyjaźniamy się” z kamerą i idzie jak z płatka. A pamiątka w postaci nagrania odcinka zostaje na zawsze dla Państwa i przyszłych pokoleń – podsumowuje prowadzący program „Gotuj z Seniorem”.

Fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU