Dziś „Dzień Dawcy Szpiku”. Trwa rejestracja

REKLAMA

Trwa „Dzień Dawcy Szpiku”. To już druga edycja akcji, organizowanej w płockiej Politechnice Warszawskiej. Do godz. 16 zarejestrowało się 270 potencjalnych dawców. 

Akcja, współtworzona przez Fundację DKMS, Koło Naukowe Inżynierii Środowiska i Samorząd Studentów PW, ma na celu powiększenie bazy potencjalnych dawców szpiku, która w tej chwili liczy 310 tysięcy osób. – Rejestracja jest bardzo prosta. Wystarczy wypełnić formularz i przejść wstępny wywiad medyczny. Wystarczy 4 ml krwi – zapewnia Filip Rorant z fundacji DKMS.

PowiązaneTematy

Według statystyk, w Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza nowotworu krwi (tzn. białaczka). W takiej sytuacji jedyną szansą na normalne życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek niemacierzystych od niespokrewnionego dawcy – właśnie dlatego tak ważne, by takich osób było najwięcej.  – W zeszłym roku w trakcie trwania akcji zarejestrowało się ponad 400 osób. Dziś, do południa, zgłosiło się 125 potencjalnych dawców. Mam nadzieję, że osiągniemy podobny wynik – powiedział Rorant. Są na to ogromne szanse – o godz. 16 było już 270 osób.

Chętnych na rejestrację nie brakuje, a gmach PW przy Łukasiewicza pęka w szwach. W trakcie dwóch godzin od rozpoczęcia akcji zarejestrowało się ponad sto osób. – Nie brakuje studentów Politechniki, lecz wiele osób usłyszało o akcji i przyszło specjalnie po to, by się zarejestrować – zdradza Filip Rorant. – Przekrój ludzi jest ogromny.

Przypominamy, że zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważącym minimum 50 kg. Aby dołączyć do grona potencjalnych dawców, wystarczy dowód osobisty i gotowość do oddania 4 ml krwi. Organizatorzy czekają do godziny 18 w budynku Politechniki Warszawskiej przy ul. Łukasiewicza 17.