Zamknij

Dyrektor NovegoKina Przedwiośnie: Pandemia dotyka całą kinematografię

18:21, 30.03.2020 Michał Siedlecki
Skomentuj

Trwająca pandemia uderza szczególnie mocno w przedsiębiorców i lokalne biznesy. Ciężar funkcjonowania w obliczu koronawirusa odczuwają także jednostki kulturalne, które notują olbrzymie straty. Z dużym kryzysem zmierzyć się musi chociażby NK Przedwiośnie. -  Straty generowane są każdego dnia i to są bardzo poważne kwoty - zdradził Zbigniew Michalski, dyrektor płockiego kina.
Szef NovegoKina "Przedwiośnie" był gościem audycji "Gość Poranka" na antenie Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Jej tematem była sytuacja, w której funkcjonuje kino w obliczu koronawirusa. Przypomnijmy, decyzją polskiego rządu od 12 marca do odwołania NoveKino "Przedwiośnie", tak jak i wszystkie ośrodki kulturalne w Polsce, pozostaje zamknięte. Nie są emitowane filmy, nie są sprzedawane bilety, nieczynny pozostaje także znajdujący się w kinie bar.
- Jesteśmy całkowicie zamknięci i działamy tylko w wymiarze administracyjnym - wyjaśnił podczas audycji Zbigniew Michalski. - Można powiedzieć, że pełnimy administracyjne dyżury, jednak kino de facto, niestety, nie funkcjonuje - dodał.
Ta przerwa w działaniu generuje dotkliwe straty finansowe. Te są już są widoczne i odczuwalne.
- Poważne kwoty tracimy każdego dnia. Ja jednak patrzę na to z optymizmem. Cała gałąź, na której siedzi także i kino, czyli gałąź szeroko rozumiana gałąź rozrywki, przechodziła przez lata niejeden kryzys. Niekiedy przez wieki i stulecia - a mam tu na myśli teatr - broniono się w takich sytuacjach z powodzeniem. Teraz mam nadzieję, że będzie podobnie - z optymizmem powiedział Zbigniew Michalski.
Szef płockiego kina zgodził się, że taka ogólnopolska kwarantanna jest niezbędna. Polacy muszą czuć się bezpieczni, by skorzystać z oferty kina. Jako dyrektor placówki musiał jednak już teraz opracować scenariusze powrotu do pracy. Zbigniew Michalski - Już teraz myślimy nad pewnymi rozwiązaniami, które trzeba będzie wprowadzić po pandemii - przyznał w rozmowie z dziennikarzem KRDP Zbigniew Michalski. - Na pewno całe kino będzie musiało zostać zdezynfekowane. Myślimy chociażby o metodzie ozonowania. Nie jest wykluczone, że wykonamy także ukłon finansowy w stronę naszych widzów - dopowiedział na antenie radiowej. Ten ukłon to obniżenie cen biletów po wznowieniu działania kina. - Na pewno każdy człowiek odczuje finansowy dotyk tego kryzysu i zdajemy sobie z tego sprawę. Mamy jeszcze kilka pomysłów, jak uchronić naszych widzów, ale to, póki co, jeszcze projekty. Na ich weryfikację przyjdzie czas - powiedział szef płockiego "Przedwiośnia". Na razie płockie kino czeka na rozwój wypadków. Takie oczekiwanie to, w obliczu pandemii koronawirusa, jedyne wyjście. Obiekt nie może przecież iść drogą Płockiej Orkiestry Symfonicznej czy Teatru Dramatycznego w Płocku, a więc emitować swojego repertuaru w sieci.
- Istotą działania kina jest jego klimat. Nigdzie indziej w takich warunkach nie obejrzymy kinowej premiery. Jest to zrozumiałe, że teraz nasi widzowie korzystają z rozrywki w zaciszu domowym, jednak trudno byłoby opracować takie rozwiązanie, by oddać klimat kina w domu przez internet - wyjaśniał Zbigniew Michalski.
Przyznał też, że pandemia dotyka nie tylko kina, ale generalnie całą kinematografię. Plany filmowe stoją, nikt w obliczu koronawirusa nie decyduje się na rozpoczęcie czy kontynuowane kręcenia scen. Ten stan rzeczy z całą pewnością wpłynie na repertuar kina. Wiele zaplanowanych premier będzie musiało zostać przełożonych. - Cały przemysł filmowy stoi i to jest fakt, jednak czuję, że będzie co grać w kinach - uspokajał dyrektor NovegoKina "Przedwiośnie". - Pocieszeniem może być jednak to, że wstrzymano te premiery, które w tym momencie gościłyby na ekranach kin. To chociażby nowy film z Jamesem Bondem. Spokojnie, będziemy mieli co oglądać - dodał na zakończenie Zbigniew Michalski.

(Michał Siedlecki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%