Desery w szortach

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
W piątek, 23 listopada, POKiS zaprasza na “SuperDesery CANAL+”, czyli ostatni wieczór z filmami krótkometrażowymi z całego świata w ramach Pokazu SZORTÓW 2012. Tym razem oprócz superdeserów dla zmysłów wzroku i słuchu, będzie też coś dla zmysłu smaku, a jedna osoba wyjdzie bogatsza o własny film DVD.

Do tej pory w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki mogliśmy obejrzeć 14 filmów. Każdy kto był na pokazie Szortów 9 i 17 listopada mógł wcielić się w rolę jurora i przyznać punkty. Najwięcej najwyższych not podczas pierwszego wieczoru uzyskała czarna komedia Bibi Naceri “Zazdrość” (340 punktów) o chorobliwie zazdrosnym funkcjonariuszu policji. Tuż za nią, równie przewrotny hiszpański obraz “Nie tak źle” Sergio Barrejóna – o tym, że inni mogą mieć jeszcze gorzej niż my i “Luminaris” – argentyńska baśń Juana Pabla Zaramella o żarówkach i miłości.

W ostatnią sobotę płocka publiczność najbardziej doceniła poetycką opowieść o holokauście, świetną animację Holendra Udo Prinsena, zatytułowaną “Przesłuchanie” (245 pkt). Film jest inspirowany historią obozowej orkiestry w Auschwitz i dedykowany m.in. polskiemu artyście Józefowi Szajnie, na którego twórczość ogromny wpływ miały przeżycia w obozach zagłady.

Dwa kolejne, najwyższej ocenione filmy to (II miejsce) meksykańska “Kopalnia złota” Jacques’a Bonnaventa – kolejna czarna komedia o zgubnej sile Internetu i (III miejsce) – “Tiger Boy” Włocha Gabriele Mainetti’ego o 9-letnim Matteo, który podejmuje samodzielną walkę z molestującym go dyrektorem szkoły.

Po skończeniu wszystkich projekcji w 32 miastach w Polsce zostaną podliczone głosy z całego kraju i zostanie wyłoniony najlepszy film pokazów, który otrzyma tytuł “POLISH AUDIENCE AWARD”. Pokazy są organizowane przez Fundację Rozwoju Sztuki Filmowej i CANAL+.

POKiS informuje jednocześnie, że cały czas można zgłosić się do grupy “filmowej”. Wystarczy wysłać e-mail na pokis@pokis.pl z imieniem i nazwiskiem, wpisując w tytule “warsztaty filmowe” (można podać również telefon). Nie ma limitu wieku.

SuperDesery Canal+
POKAZ SZORTÓW 2012
23 listopada o godz. 19
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
Wstęp wolny

  1. PARADA RÓŻOWOŚCI (Flamingo Pride) / Niemcy, 2011, 5’58” / Reżyseria: Tomer Eshed – Animacja. W jedyny w stadzie flamingów samiec hetero zakochuje się w przelatującej obok bocianicy. Niestety nie udaje mu się przekonać jej, że ma w stosunku do niej poważne zamiary. Niezwykłe spotkanie inspiruje go do wykonania śmiałego kroku. Film prezentowany między innymi na festiwalu w Palm Springs.
  2. BOŻEK MIŁOŚCI (God of Love) / USA, 2010, 18’43 / Reżyseria: Luke Matheny – Komedia o zakochanym muzyku-mistrzu gry w strzałki, który marzy by wybranka odwzajemniła jego uczucia. Pewnego dnia dostaje tajemniczą przesyłkę, dzięki której może zabawić się w Kupidyna i spełnić swoje marzenie. Film nagrodzony w 2011 roku Oscarem dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego.
  3. DANNY BOY / Polska, 2010, 9’53” / Reżyseria: Marek Skrobecki – Animacja. Młody człowiek błąka się po ulicach anonimowego miasta. Jego poczucie osamotnienia potęguje to, że wyraźnie różni się on od pozostałych mieszkańców. Pewnego dnia na jego drodze pojawia się dziewczyna – czy zaakceptuje jego odmienność? Film jest ironiczną satyrą społeczną o alienacji jednostki i jej miejscu w strukturze społeczeństwa. Film nagrodzony m.in. Srebrną Kreską na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie.
  4. DWA I DWA (Two and Two) / Wielka Brytania, 2011, 8’24” / Reżyseria: Babak Anvari – W pewniej szkole dla chłopców, w której stosuje się surową dyscyplinę, dyrekcja ogłasza nowe, absurdalne zasady: uczniowie mają zapomnieć wszystko, czego się do tej pory nauczyli. Kiedy jeden z nich kwestionuje zarządzenie, sytuacja, która do tej pory wydawała się śmieszna, nagle staje się śmiertelnie poważna. Film nominowany w tym roku do BAFTA Film Award.
  5. WYWIAD (Interview) / Niemcy, 2011, 19’16” / Reżyseria: Sebastian Marka – Thriller. Ambitny dziennikarz przeprowadza wywiad z seryjnym mordercą. Jak wybiera ofiary? Dlaczego zabija? Dlaczego w ogóle zgodził się z nim porozmawiać? Film prezentowany na około 30 festiwalach. Nagrodzony między innymi na Seattle International Film Festiwal.
  6. ŻUK EAGLEMANA (The Eagleman Stag) / Wielka Brytania, 2010, 8’53” / Reżyseria: Michael Please – Animacja. Życie Petera upływa na fascynacji i strachu związanym ze zjawiskiem przyspieszania czasu, które towarzyszy procesowi starzenia. Fascynacja przeradza się wkrótce w obsesję, a Peter sięga po coraz bardziej radykalne sposoby kontrolowania i przeciwdziałania przyspieszaniu upływu czasu. Film nagrodzony w 2011 roku BAFTA Award. Nagroda krytyków w Clermont-Ferrand, wyróżnienie w Annecy.
  7. NIEZWYKŁY ZBIEG OKOLICZNOŚCI (Een bizarre samenloop van omstandigheden) / Holandia, 2011, 8’14” / Reżyseria: Joost Reijmers – Ferdy, Erich i Jacob mają zły dzień. To jedyne co ich łączy, ponieważ żyją w różnych stuleciach. Popełniają błąd, którego otoczenie nie zauważa. Ale co będzie, jeśli skutki tych błędów się nałożą? Trzy pozornie niezwiązane ze sobą wydarzenia mają wybuchowy finał w Amsterdamie.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji