REKLAMA

72. rocznica Powstania Warszawskiego. Płock oddał hołd bohaterom

REKLAMA

1 sierpnia 1944 rok – data, która odmieniła bieg historii. Początek Powstania Warszawskiego i walki przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Chwile, które w pamięci ówcześnie żyjących Polaków są świeże po dziś dzień. Każdego roku tego dnia Płock na chwilę się zatrzymuje. Podobnie było wczoraj, gdy oddaliśmy hołd bohaterom tamtych wydarzeń.

1 sierpnia godzina 17. Płock na chwilę staje w miejscu. Wyją syreny alarmowe, zapada cisza, każdy w skupieniu przeżywa ten moment. To właśnie 72 lata temu o tej porze wybuchło Powstanie Warszawskie. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza mieszkańcy, zgromadzeni goście, uczestnicy samego Powstania, oddają hołd bohaterom. To jedna z najbardziej podniosłych chwil, które przeżywamy razem.

Oficjalna część spotkania rozpoczyna się minutą ciszy, pośród sygnałów alarmowych. Kibice Wisły Płock w wyjątkowy sposób oddali cześć poległym powstańcom. Odpalili race, krzycząc: „Cześć i chwała Bohaterom!”. W ciągu tak krótkich chwil emocje były ogromne. Następnie odśpiewano hymn Polski oraz odczytano dwa wiersze, poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego. Najważniejsi goście wraz z delegacją złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. W trakcie dwóch miesięcy walk śmierć poniosło około 16 tysięcy żołnierzy, 20 tysięcy osób zostało rannych, około 200 tysięcy cywilnych mieszkańców zostało zabitych, a 15 tysięcy wziętych do niewoli. Okrutny bilans tak krótkiego czasu. I choć Powstanie się zakończyło, to pamięć o nim jest ciągle żywa. Od 72 lat my, jako naród ją pielęgnujemy. Najważniejsza część naszej historii żyje z nami do dziś.https://www.youtube.com/watch?v=X3j2FGQRBFw

 

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU