REKLAMA

71. rocznica Powstania Warszawskiego. Zawyją syreny

REKLAMA

1 sierpnia, dokładnie o godzinie 17 zawyją płockie syreny. W ten sposób Płock uczci pamięć Powstańców Warszawskich, którzy 71 lat temu pokazali światu, że garstka ludzi chce walczyć o wolną Warszawę, o wolną Polskę.

Powstanie Warszawskie wybuchło dokładnie we wtorek 1 sierpnia, o tzw. godzinie „W”. Do walki z niemieckim okupantem, który dysponował 500 tysiącami żołnierzy, ruszyło 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej.

PowiązaneTematy

Czym kierowali się powstańcy, aby stanąć do tej nierównej walki? Otóż, pierwszym i nadrzędnym celem była walka z Niemcami i zwrócenie wojsk niemieckich na walkę z Powstańcami, a tym samym odwrócenie uwagi od armii rosyjskiej, która znajdowała się po drugiej stronie Wisły. Dowództwo AK, podejmując decyzję o powstaniu, miało nadzieję, że w tym czasie Rosjanie wkroczą do Warszawy – pomogą Powstańcom, a tym samym uda się pokonać wroga i władzę w Warszawie przejmą Polacy.

Niestety, stało się zupełnie inaczej, ponieważ dowództwo AK nie miało świadomości, że losy Polski zostały przesądzone na konferencji w Teheranie w listopadzie 1943 roku, gdzie ówczesny prezydent USA, Franklin Delano Roosevelt, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill i przywódca ZSRR, Józef Stalin ustalili, że po wyzwoleniu Polski spod okupacji niemieckiej, Polska dostanie się w sferę wpływów Związku Radzieckiego, rządzonego przez Stalina.Dodajmy, że decyzje podejmowane w Teheranie były bez udziału polskich władz. Bez pomocy Rosjan i Wojska Polskiego, które 1 sierpnia stały po drugiej stronie Wisły, Powstanie w momencie jego rozpoczęcia, już było skazane na niepowodzenie. Powstańcy byli bardzo słabo uzbrojeni. Jak czytamy w źródłach o Powstaniu Warszawskim – uzbrojony był co 10 powstaniec. Pozostali mogli liczyć na broń zdobyczną lub przejętą po poległych kolegach – pisze w swoim artykule Maciej Janaszek-Seydlitz.

Siła wroga była zatem miażdżąca, a heroizm i ogromna determinacja Polaków do dziś opisywana jest jako największy zryw wolnościowy podczas działań II wojny światowej. Warszawiacy walczyli ponad dwa miesiące – 63 dni, 2 października został podpisany z Niemcami pakt o kapitulacji Powstania. W Powstaniu Warszawskim zginęło 16 tysięcy powstańców i około 150 tysysięcy ludności cywilnej. Cześć Ich Pamięci.

Zatrzymajmy się zatem na chwilę 1 sierpnia, kiedy zawyją syreny i uczcijmy godnie śmierć tysięcy powstańców oraz warszawiaków, którzy walczyli o wolny kraj.