Zamknij

Wspierające płockie szkoły. Walczą z zachowaniami samobójczymi

15:04, 21.05.2024 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

Dwie płockie szkoły przyłączyły się do programu "Wspierająca Szkoła". Ogólnopolską akcję walki z zachowaniami samobójczymi organizuje Fundacja Adamed i serwis Życie Warte Jest Rozmowy.
Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego oraz II Prywatna Szkoła Podstawowa Zespołu Oświatowo-Konsultacyjnego "Profesor" w Płocku biorą udział w II edycji programu "Wspierająca Szkoła". Akcja polega na organizacji warsztatów na temat zapobiegania zachowaniom samobójczym wśród dzieci i młodzieży. Tylko w 2023 roku w całym kraju odnotowano niemal 2 tys. prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. To o blisko 100 przypadków więcej, niż w roku 2022. To już druga edycja programu Fundacji Adamed i serwisu Życie Warte Jest Rozmowy - 25 szkół z całej Polski zaangażuje się w zapobieganie tragicznej śmierci młodych ludzi. O dużym zainteresowaniu projektem świadczy niemal 200 zgłoszeń, które spłynęły do organizatorów w trakcie trwającego cały marzec naboru. Część szkół już rozpoczęło pierwsze szkolenia i warsztaty dla pracowników oraz rodziców. Placówki, które skorzystają z pełnego pakietu, oferowanego w ramach tej inicjatywy, otrzymają Certyfikat Wspierająca Szkoła. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Cierpi na nią około 280 milionów ludzi, w tym także dzieci i młodzież. Aby wesprzeć budowanie dobrostanu uczniów, Fundacja Adamed wraz z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy we wrześniu 2023 r. rozpoczęła pilotaż projektu Wspierająca Szkoła. Blisko 350 uczestników z 5 placówek z Warszawy i Pabianic - dyrektorów, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych oraz rodziców zostało objętych działaniami.
- Ogromne zainteresowanie, z jakim spotkał się pilotaż programu Wspierająca Szkoła dowodzi, że rodzice oraz pedagodzy dostrzegają skalę problemu, jakim jest pogarszająca się kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w Polsce. Często bywa tak, że to psycholog szkolny lub nauczyciel jest pierwszą osobą, która zauważa problem u dziecka. Jako Fundacja Adamed chcemy wyposażyć kadrę pedagogiczną, ale także rodziców i opiekunów oraz grupę rówieśniczą w narzędzia, dzięki którym będą oni wiedzieć jak zaradzić kryzysom psychicznym, a także jak wesprzeć młodego człowieka i gdzie szukać pomocy, gdy do takiego kryzysu już dojdzie - mówiła Katarzyna Dubno, członkini zarządu Fundacji Adamed, pomysłodawcy programu Wspierająca Szkoła.
W ramach II edycji projektu Fundacja Adamed oraz współpracujący z nią eksperci serwisu Życie Warte Jest Rozmowy przygotowali szereg działań edukacyjnych, w tym webinary skierowane do dyrektorów placówek oświatowych na temat zjawiska zachowań samobójczych oraz założeń programu "Wspierająca Szkoła". Opracowano również szkolenia dla pracowników szkół, w tym: nauczycieli, psychologów, pedagogów i pielęgniarek szkolnych, w zakresie:
  • Uczeń w kryzysie psychicznym - jak go rozpoznać i wspierać?
  • Rodzice ucznia w kryzysie psychicznym - jak ich motywować do współpracy?
  • Uczeń po próbie samobójczej - jak go wspierać w powrocie do szkoły?
  • Dobrostan psychiczny nauczyciela - jak radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami?
W ramach akcji szkoły uzyskają profesjonalne wsparcie w stworzeniu procedury kryzysowej i powołaniu zespołu kryzysowego oraz możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji w przypadku kryzysu u ucznia lub zauważenia u siebie symptomów wypalenia zawodowego, a także dostęp do materiałów edukacyjnych opracowanych specjalnie na potrzeby programu Wspierająca Szkoła. Program w swoich założeniach skupia się także na edukacji rodziców i opiekunów. Będą oni mieli możliwość wzięcia udziału w webinarze poświęconym sposobom rozpoznania i reakcji na kryzys emocjonalny u nastolatków, jak i skorzystać z pakietu bezpłatnych konsultacji w przypadku samobójstwa, próby samobójczej, bądź zachowań autodestrukcyjnych u młodej osoby.
- Cieszę się, że razem z Fundacją Adamed i serwisem Życie Warte Jest Rozmowy, jako eksperci z ramienia PTS, możemy realizować kolejną już odsłonę tak ważnego społecznie projektu. Od początku wierzyliśmy, że tego typu inicjatywa jest, szczególnie w dzisiejszych czasach, bardzo potrzebna, zarówno pracownikom szkół, jak i rodzicom oraz uczniom. Kolejną edycję rozpoczynamy bogatsi o wnioski wyciągnięte w trakcie ewaluacji pilotażu. Głównym założeniem programu jest przekazanie narzędzi, które pomogą rozpoznać pierwsze oznaki pogarszającego się stanu psychicznego u młodej osoby. Zależy nam, aby wyposażyć wszystkich uczestników spotkań w wiedzę na temat właściwych scenariuszy postępowania, które powinny być stosowane w przypadku podejrzenia kryzysu, z naciskiem na empatyczne i proaktywne podejście - tłumaczy Lucyna Kicińska, Członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, jednego z patronów programu Wspierająca Szkoła, ekspertka prowadząca spotkania w ramach programu.
Organizatorzy liczą, że dzięki pozyskanej w ramach akcji wiedzy uda się uniknąć wielu tragedii.
- Za nami inauguracja kolejnej transzy projektu, który jest niezwykle bliski misji Adamed Pharma. Firmy odpowiedzialnej społecznie, która od początku swojego istnienia odpowiada na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny. Dzisiaj jednym z nich jest wysoki odsetek prób samobójczych wśród młodzieży szkolnej. Ufam, że dzięki Wspierającej Szkole nauczyciele, kadra i rodzice placówek objętych programem otrzymają niezbędną wiedzę, która pomoże im skutecznie reagować w walce z kryzysem, jak i zapobiegać tragedii - dodaje Agnieszka Rejer-Mellin, Kierowniczka Komunikacji Zewnętrznej i Zaangażowania Społecznego Adamed Pharma S.A., partnera programu Wspierająca Szkoła.
Współorganizatorami programu są Fundacja Adamed oraz serwis Życie Warte Jest Rozmowy. Patronatu inicjatywie udzielili: Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Partnerem programu jest Adamed Pharma.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%