Zamknij

Minister Soboń: "W Płocku mogą powstać niskoczynszowe bloki". Gdzie?

19:33, 18.10.2018 Agnieszka Stachurska
Skomentuj

18 października do Płocka przyjechał wiceminister Artur Soboń z Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji. Podczas konferencji, organizowanej wspólnie z kandydatką na prezydenta miasta Wiolettą Kulpą podkreślił, że rząd bardzo poważnie podchodzi do polityki mieszkaniowej, a Płock może uczestniczyć w programach rządowych.
Nie będzie już użytkowania wieczystego 5 października weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności, która będzie obowiązywała już od 1 stycznia przyszłego roku. Zgodnie z tym dokumentem, osoby, które mają grunt w użytkowaniu wieczystym, staną się jego właścicielami, za co zapłacą w ratach albo jednorazowo, ze specjalną ulgą (na terenach Skarbu Państwa - 60 proc., na terenach gminnych i powiatowych ulgę ustalą władze samorządowe). Zmiany prawa użytkowania wieczystego dotyczą ok. 2,5 mln Polaków. Przypomnijmy, że formuła użytkowania wieczystego pojawiła się w przepisach w 1961 r. Dzięki temu teren pozostawał własnością gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa, a użytkownik wieczysty zobowiązany był do uiszczania tzw. opłaty rocznej. Ta jednak mogła być podnoszona, gdy wzrastała wartość nieruchomości, co oznaczało częste zaskakiwanie osób, które to dotyczyło odczuwalnymi podwyżkami. - Kończymy z tym reliktem PRL - zapowiedział Artur Soboń.
- Do tego, aby sprawnie realizować politykę mieszkaniową, potrzebujemy dobrego, sprawdzonego partnera w samorządzie - tłumaczył wiceminister. - To od samorządu zależy, ile zapłacimy faktycznie za to przekształcenie, ponieważ to samorząd ustali wysokość bonifikaty od 20-krotności opłaty rocznej, która jest podstawą do przekształcenia użytkowania wieczystego - wyjaśniał.
Mieszkania+ w Płocku? Artur Soboń mówił także o programie Mieszkania+, czyli dopłatach do czynszu w budownictwie czynszowym.
- Po 1 stycznia 2019 roku będziemy dopłacać osobom średnio sytuowanym nawet przez 15 lat do czynszu, aby wspierać te osoby, które nie kwalifikują się wprost na pomoc społeczną, a jednocześnie nie mają szans na własne mieszkanie - zapowiadał wiceminister rozwoju i inwestycji.
Aby dana inwestycja mogła być zgłoszona do systemu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, musi być zgłoszona do samorządu. Samorząd określi kryteria realizacji tej inwestycji, a także kryteria pierwszeństwa, wybierze listę najemców, określi zdolność czynszową. Osoba, która otrzyma takie mieszkanie, będzie mogła dojść do własności nieruchomości, spłacając swój czynsz. - Całe ryzyko w partnerstwie z samorządem bierzemy na siebie i w ten sposób, poprzez instrumenty, które mamy, poprzez rozwiązania rynkowe, jesteśmy w stanie realizować kolejne projekty, które będą dawały kolejne mieszkania - mówi minister Soboń.
Jak zdradził, w Płocku jest już zaplanowany teren pod tę inwestycję - przy ul. Ostatniej. - Jesteśmy w stanie wybudować w tej lokalizacji około 100 mieszkań dostępnych cenowo, objętych dopłatami - zapewnił wiceminister.
Wioletta Kulpa przypomniała, że jako radni opozycyjni wielokrotnie zwracali się do prezydenta Płocka o uczestnictwo w rządowym programie, jednak nie wyrażał on na to zgody. - Wprowadził swój program "Mieszkania na start", w którym mieszkania są w systemie rotacyjnym na 10 lat, bez żadnych bonifikat w czynszu i możliwości nabycia prawa własności. Mieszkańcy chcą inwestować w swoje mieszkanie, a nie takie, które nigdy nie będzie ich - podkreślała Wioletta Kulpa. Szansa dla mieszkańców bloków przy ul. Żyznej Powiedziała też, że wspólnie z ministrem Soboniem i senatorem Markiem Martynowskim muszą naprawić błąd, jaki popełnił Urząd Miasta Płocka w sprawie bloków przy ulicy Żyznej.
- To Urząd Miasta Płocka wydał pozwolenie na budowę niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania. Chcemy naprawić ten błąd ze względu na mieszkańców, którzy zwrócili się do nas z prośbą o pomoc - wyjaśniała przewodnicząca PiS w Płocku.
Minister Artur Soboń zaznaczył, że Wioletta Kulpa zaangażowała się w pomoc mieszkańców, ale nie może być tak, że inwestor wymusza i wspólnie z miastem sankcjonuje kroki, które są niezgodne z wcześniejszymi decyzjami. - Mieszkańcy są tu ofiarą nieprawidłowych działań - podkreślił. Zapewnił jednak, że jeśli inwestor wykaże minimum dobrej woli i zapewni dostępność dla mieszkańców ostatniej kondygnacji w blokach 43 i 45 w inny sposób niż winda, której zainstalować fizycznie nie można, to ministerstwo postara się naprawić te błędy. W przypadku bloku nr 47 odbędzie się w listopadzie specjalne spotkanie, podczas którego być może uda się ustalić sposób rozwiązania tego problemu. Wiceminister podsumował, że rząd chce współpracować ze wszystkimi, dla dobra mieszkańców, natomiast kandydaci Prawa i Sprawiedliwości gwarantują, że te programy, które przygotował rząd będą sprawnie i rzetelnie realizowane.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Krzysztof GorzkowskiKrzysztof Gorzkowski

0 0

Bardzo dobra wypowiedź Pana Ministra i Pani Wioletty Kulpy #dotrzymujemy słowa.PIS to przyszłość dla społeczeństwa. 20:42, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%