ZUS podał najnowsze informacje o zarejestrowanych w Polsce obcokrajowcach. Statystyki województwa rosną, a jak sytuacja wygląda w regionie płockim?
Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce pod koniec czerwca przekroczyła 1 mln 160 tys. osób. To więcej o 21,8 tys., niż w marcu 2024 roku.
– Na koniec czerwca bieżącego roku do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS zgłoszonych było ponad 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Już od lat zdecydowaną większość pracujących w Polsce cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec czerwca było ich ponad 771 tys. Poza nimi najliczniejsze narodowości, które legalnie świadczą pracę w naszym kraju to Białorusini – 133,9 tys. osób i Gruzini – 27,2 tys. osób – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
W województwie mazowieckim ZUS odnotował ponad 328,3 tys. ubezpieczonych obcokrajowców. W dalszym ciągu dominującą grupą w naszym regionie są obywatele Ukrainy, których jest blisko 187,0 tys. Kolejną liczną grupą cudzoziemców w ubezpieczeniu społecznym na Mazowszu są Białorusini. Na koniec czerwca bieżącego roku było ich 49,1 tys. Za nimi są obywatele Indii – 8,7 tys. osób i Wietnamu – 6,9 tys. osób.
Legalną pracę na Mazowszu podejmują także obywatele Gruzji, Mołdawii, Bułgarii, Turcji, czy Rosji. Do ubezpieczeń zgłoszeni są również obcokrajowcy z bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące między innymi z Meksyku, Tajlandii, czy Filipin.
Oddział Płock – 16 577
- Białoruskie – 3 182
- Indyjskie – 623
- Ukraińskie – 9 474
- Wietnamskie – 94
Warto odnotować, że w regionie płockim dużą grupę stanowią nie tylko osoby pochodzenia ukraińskiego, ale też jest liczna grupa obywateli Białorusi.
Oddział Radom – 11 912
- Białoruskie – 876
- Indyjskie – 130
- Ukraińskie – 8 697
- Wietnamskie – 51
Oddział Siedlce – 20 452
- Białoruskie – 4 767
- Indyjskie – 363
- Ukraińskie – 11 202
- Wietnamskie – 234
I Oddział Warszawa – 145 030
- Białoruskie – 21 947
- Indyjskie – 5 074
- Ukraińskie – 77 178
- Wietnamskie – 2 789
II Oddział Warszawa – 55 343
- Białoruskie 8 463
- Indyjskie 799
- Ukraińskie 35 333
- Wietnamskie 867
III Oddział Warszawa – 79 075
- Białoruskie – 9 951
- Indyjskie – 1 717
- Ukraińskie – 45 140
- Wietnamskie – 2 858
Ogółem – 328 389
Białoruskie – 49 186
Indyjskie – 8 706
Ukraińskie – 187 024
Wietnamskie – 6 893
– Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce może być znacznie większa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie – wyjaśnia rzecznik.
Pracują i zatrudniają innych
Cudzoziemcy posiadający określoną podstawę pobytu w Polsce mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Oznacza to, że mogą podejmować i prowadzić każdą dopuszczoną polskim prawem formę działalności gospodarczej.
– Coraz częściej możemy zauważyć, że osoby z zagranicznym paszportem decydują się na otwieranie własnych biznesów w Polsce. W województwie mazowieckim pod koniec czerwca ponad 19,7 tys. cudzoziemców prowadziło działalność gospodarczą. Zatem obcokrajowcy w Polsce nie tylko są zatrudnieni na umowach o pracę, czy zleceniu, ale także sami otwierają firmy i tworzą dodatkowe miejsca pracy. Najwięcej firm na Mazowszu prowadzą obywatele Ukrainy (8,6 tys.) i Białorusi (5,6 tys.). W całym kraju własny biznes prowadzi blisko 63 tys. cudzoziemców – dodaje rzecznik.



































![Najlepsi żeglarze rywalizowali w Płocku na Mistrzostwach Polski klasy Micro – ORLEN Cup [ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2025/09/Regaty-ORLEN-Cup-Mistrzostwa-Polski-Micro-2025-15-360x180.jpg)









