REKLAMA

ZUS ostrzega szpitale. Składki za pracownika muszą być opłacane

REKLAMA

Każdy pracownik, który jest etatowo zatrudniony w placówce zdrowia, musi mieć opłacane składki ubezpieczeniowe oraz zdrowotne. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy pracując po godzinach świadczy on usługi w ramach drugiej podpisanej umowy z firmą zewnętrzną, mającą podpisaną umowę ze szpitalem. Jednak właściciele placówek ochrony zdrowia nie zdają sobie sprawy z tych prawnych regulacji. Stąd zaległości, które wynoszą ponad 132 mln złotych. 

Aż w 86 szpitalach skontrolowanych w latach 2013-2015 pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdzili pewne nieprawidłowości. Dotyczą one głównie zakresu odprowadzania składek od umów zleceń swoich pracowników.

Według ZUS, szpitale próbują uniknąć płacenia składek od nadgodzin personelu. Jak wiadomo – niektórzy lekarze oraz pielęgniarki dorabiają sobie po etatowych godzinach pracy. Najczęściej wiążą się wtedy z firmą zewnętrzną, podpisując tym samym kontrakt „umowa zlecenie”. Jednak w dalszym ciągu firma zewnętrzna jest związana z głównym organem, czyli w tym przypadku szpitalem. W takiej sytuacji, zgodnie z obowiązującym prawem, każda umowa wykonywana przez pracownika na rzecz swojego pracodawcy rodzi obowiązek składkowy. I tu występuje pewna rozbieżność…

Zdaniem kierownictwa placówek zdrowia nie jest to prawdą. Uważają oni, że z tytułu drugiego wynagrodzenia pielęgniarki oraz lekarze nie muszą mieć odprowadzanych składek. ZUS jest innego zdania.W przypadku wykrycia kolejnych takich sytuacji, wydawana będzie decyzja o konieczności zapłacenia zaległych składek od momentu, w którym pracownik podjął współpracę ze szpitalem. Oczywiście, każde zaległe składki trzeba będzie opłacić wraz z odsetkami.

ZUS daje możliwość rozłożenia wysokich kwot na raty. Jednak pracodawcy nie chcą korzystać z takiej możliwości. Najczęściej kończy się to potęgowaniem zaległości i kolejnymi długami wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU