REKLAMA

ZUS ostrzega swoich klientów: Nie dajcie się oszukać

REKLAMA

„Optymalizacja składek ZUS”, „Oszczędź do 50 proc. kosztów firmy na składkach do ZUS”, „zapewnimy ci wyższy zasiłek macierzyński i rodzicielski” – na takie oferty możemy natknąć się w Internecie. ZUS zapewnia, że skorzystanie z nich jeszcze nikomu się nie opłaciło.

Za pośrednictwem Internetu z łatwością można znaleźć osobę, która da nam fikcyjne zatrudnienie w jednym z państw Unii Europejskiej na małą część etatu, dzięki czemu w Polsce składek od działalności płacić nie trzeba. Prawo europejskie rzeczywiście mówi o podleganiu ubezpieczeniom tylko w jednym państwie i uznawaniu tego ubezpieczenia przez inne państwa UE.

– Problem w tym, że praca musi być faktycznie wykonywana. Sama umowa o pracę nie jest bowiem przesądzająca w kwestii obowiązku opłacania składek. Tytuł do opłacania składek jest wówczas, gdy realnie pracę wykonujemy – mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.Zagraniczne instytucje weryfikują, czy osoba posiadająca tytuł do ubezpieczenia z tytułu pracy na części etatu (z minimalnymi składkami), rzeczywiście powinna podlegać pod system zabezpieczenia społecznego danego kraju. W tym celu dokładnie sprawdza, czy wynikające z umowy o pracę obowiązki były rzeczywiście wykonywane i czy są na to dowody. W przeważającej liczbie przypadków taka weryfikacja kończy się negatywnie i osoba chcąca „zoptymalizować” składki na ubezpieczenia społeczne musi zapłacić dużo więcej, niż gdyby płaciła standardowe składki sprzed procesu optymalizacji. Kłamstwo prędzej czy później wychodzi na jaw, ponieważ w każdym kraju weryfikowana jest prawdziwość składanych dokumentów.

Nieprzyjemne konsekwencje czekają też osoby, które dały się namówić na hasło: „zapewnimy ci wyższy zasiłek macierzyński i rodzicielski”. Jeszcze w ubiegłym roku obowiązywały przepisy, które dawały możliwość opłacenia jednej, czy dwóch wysokich składek na ubezpieczenia społeczne i w efekcie umożliwiały pobieranie blisko 10 tys. zł zasiłku. W tym roku do wypłaty zasiłku liczy się całe 12 miesięcy, ale oferty tak czy inaczej pozostały, i dotyczą podniesienia sobie średniej przez kilkumiesięczną działalność. W celu uzyskania zasiłku nie wystarczy tylko zarejestrować działalności, ale trzeba ją realnie prowadzić. ZUS zaś przed wypłatą zasiłku, zgodnie z prawem, może to realne prowadzenie działalności sprawdzić.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU