REKLAMA

ZUS oferuje teleporady dla emerytów

REKLAMA

Część osób, które urodziły się w 1953 i były lub są na wcześniejszej emeryturze, ma prawo do korzystnego przeliczenia świadczenia. ZUS organizuje dla nich konsultacje telefoniczne.

Weszła w życie zmiana przepisów, która obejmuje osoby urodzone w 1953 roku i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Zmienił się dla nich sposób obliczania emerytury powszechnej, czyli wynikającej z ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

PowiązaneTematy

Dyżur telefoniczny

20 listopada płocki oddział ZUS organizuje specjalny dyżur telefoniczny, który pomoże w zorientowaniu się w przepisach. W godz. od 10.00 do 13.00 pod numerami telefonów 24-275-47-36 wew. 107 oraz 23-692-54-74 wew. 109 i 110 można zapytać o nowe regulacje i zasięgnąć porady u ekspertów ZUS.

Będzie można dowiedzieć się o prawie do przeliczenia świadczenia. Pracownik ZUS podpowie także czy w danym przypadku należy składać wnioski do ZUS oraz, czy przeliczenie emerytury będzie korzystniejsze.

Czego dotyczą zmiany?

Dotychczas przy zamianie emerytury wcześniejszej na powszechną podstawa obliczenia świadczenia była pomniejszana o kwoty już pobranych emerytur wcześniejszych. Dla osób wymienionych w nowych przepisach takiego pomniejszania już nie będzie. Ich emerytury wzrosną, nawet o 200 zł miesięcznie.Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczy świadczenia zainteresowanym osobom na wniosek albo z urzędu, w zależności od tego, jaką emeryturę teraz pobierają.

ZUS przeliczy świadczenie na wniosek lub automatycznie

Osoby, które nadal pobierają wcześniejsze emerytury, mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o emeryturę powszechną. Instytucja wyliczy ją na korzystniejszych zasadach, jeśli wniosek wpłynie w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie zmienionych przepisów, czyli nie później niż 11 stycznia 2021 roku.

– Osoby, które już pobierają emeryturę powszechną obliczoną z pomniejszeniem o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur oraz renty rodzinne po tych osobach, nie muszą robić nic. ZUS przeliczy im świadczenia z urzędu, nie należy składać w tej sprawie wniosków – zaznacza Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Zakład zrobi to po upływie pół roku od wejścia w życie przepisów, czyli po 11 stycznia 2021 roku. Poinformuje każdą zainteresowaną osobę o nowej wysokości świadczenia. Jeśli przeliczona emerytura okaże się wyższa od pobieranej dotychczas, to ZUS wypłaci też wyrównanie za poprzednie miesiące. Liczbę osób, którym instytucja przeliczy świadczenia z urzędu, szacuje się na 62,6 tys. (60,6 tys. kobiet i 1,9 tys. mężczyzn).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU