REKLAMA

Zniszczona ulica będzie remontowana. Blisko 3 mln z rządowego programu

REKLAMA

Ponad 2,8 mln zł przyznano z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dofinansowanie przebudowy ul. Raczkowizna w Płocku. Miasto zapowiada, że remont rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 23 kwietnia na ul. Raczkowizna w Płocku, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Maciej Małecki, przekazał radnej Wioletcie Kulpie symboliczną promesę z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego na przebudowę ulicy, w wysokości 2.843.557,10 zł.

– Prawo i Sprawiedliwość od 2015 roku dba o inwestycje w naszym kraju, zarówno o wielkie, jak Przekop Mierzei Wiślanej czy Centralny Port Komunikacyjny, jak i lokalne – mówił minister Małecki. – W ostatnich latach do Płocka wpłynęły rekordowe pieniądze z funduszy rządowych – dodał.

Jak wyjaśnił, po podliczeniu pieniędzy przekazanych przez rząd PiS w latach 2016-2020 i porównaniu ich z funduszami przekazanymi w latach 2011-2015, czyli za rządów PO-PSL, okazuje się, że jest to stosunek przeszło 40 mln zł do 13 mln zł. Wspominał, że w ramach programu 500+ dodatkowo trafiło do płocczan ok. 300 mln zł, a z programu Dobry Start – ok. 10 mln zł.

– Tak w ostatnich czasach atakowany PKN ORLEN, za czasów rządów PO-PSL w latach 2011-2015 wpłacił do budżetu Płocka w różnych podatkach 723 mln zł. W latach 2016-2020, za rządów Prawa i Sprawiedliwości, ok. 1 mld 100 mln zł, czyli ponad 300 mln zł więcej. Pozostaje zadać pytanie, dlaczego tak mało tych pieniędzy do Płocka wpływało za czasów Platformy Obywatelskiej i partyjnych kolegów prezydenta Nowakowskiego – mówił Maciej Małecki.

Przypomniał też aferę paliwową oraz fakt, że wówczas każdego dnia do Polski wjeżdżało 600 cystern z nielegalnym paliwem.

– Na każdej z tych cystern polski budżet tracił 40 tys. zł. Dziennie dawało nam to 24 mln zł strat na działaniu mafii paliwowej – wymieniał minister. – Zatrzymanie tych strat powoduje, że te pieniądze mogą teraz trafiać m.in. do Płocka – tłumaczył.

Radna Wioletta Kulpa przypomniała, że w latach 2016-2020 Płock otrzymał 40,7 mln zł rządowego wsparcia. Te pieniądze zainwestowano m.in. w wyremontowaną ul. Pocztową (4,2 mln zł), ul. Chopina (3,7 mln zł), ul. Harcerską II etap (3 mln zł), remont mostu im. Legionów m. Piłsudskiego (4,5 mln zł), remont nabrzeża (3,75 mln zł) czy w budowę siedziby Państwowej Straży Pożarnej na osiedlu Radziwie.

– Z budżetu państwa w 2020 roku przekazano do Płocka 15,8 mln zł na inwestycje, które prezydent Płocka mógł sobie wybrać. Niestety, nie wiemy na co konkretnie zostały przeznaczone, ponieważ przekazano nam, że zostały włączone do ogólnego budżetu Płocka – dodała Wioletta Kulpa.Senator Marek Martynowski zauważył, że również w perspektywie całego Mazowsza są przekazywane konkretne środki rządowe.

– Na całym Mazowszu wpłynęło dotychczas ok. 780 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Tylko w tym roku blisko 317 mln zł. Nie możemy też zapominać o funduszu przewozów autobusowych. Na Mazowszu zostało podpisanych 71 umów na łączną kwotę blisko 61,5 mln zł. To 549 przewozów autobusowych – podkreślał senator.

Minister Małecki zaznaczył natomiast, że tak duże pieniądze zostały przekazane pomimo pandemii koronawirusa i związanych z nią wydatków.

– Na końcu zawsze najważniejsze jest dobro mieszkańców. Ulica Raczkowizna będzie służyła każdemu, bez względu na przekonania polityczne – podsumował minister.

Urząd miasta zapowiada natomiast, że rozbudowa ulicy rozpocznie się w czerwcu 2021 r., a potrwa do maja 2022 r. W ramach inwestycji powstaną:

 • jezdnie z rondem na odcinku ok. 491,82 m, szerokości 7,00 dla klasy „Z” i klasy „L” na odcinku 300 m zgodnie z Warunkami Technicznymi szerokość pasów 3,5 m zostały dostosowana do struktury rodzajowej pojazdów (autobusy transportu zbiorowego miejskiego, pozamiejskiego, które będą jeździć po zrealizowaniu rozbudowy drogi oraz samochody ciężarowe do 16 t i powyżej 16 ton). Ulica Raczkowizna w 2 miejscach styka się z drogami Gminy Słupno z Piastowską na skrzyżowaniu (planowane rondo) i na granicy miasta przechodzi w ul. Słowiańską gminy Słupno. Skrzyżowanie ulic Raczkowizna z ulicą Piastowską Gminy Słupno zostanie przebudowane na skrzyżowanie o ruchu okrężnym z wyspą środkową (rondo) o średnicy 18 m.
 • chodnik jednostronny od km 0+000 do km 0+791,82 o szerokości zmiennej 1,5 m oddalony i szer. 2,0 m-3,0 m przy jezdni w świetle obrzeży, wykonany z kostki betonowej gr 8 cm, w km 0+700 dodatkowy chodnik pełniący rolę peronu dla oczekujących na autobusy.
 • ścieżka rowerowa dwukierunkową szer. 2,5 m w świetle obrzeży od km 0+000 do km do km 0+487,5 od km 0+487,5 do km 791,82 szerokości 2 m łącząca się ze ścieżką w ul. Harcerskiej,
 • wyspy dzielące przy rondzie z kostki granitowej,
 • kanalizacja deszczowa wraz z wpustami,
 • oświetlenie uliczne z zastosowaniem energooszczędnych źródeł światła LED prawidłowo oświetlających pas drogowy.

– Po wybudowaniu drogi, zostanie wprowadzona stała organizacja ruchu na przebudowanym odcinku drogi. Zostaną zagospodarowanie tereny zielone oraz nastąpi usunięcie związanych z przebudową kolizji gazowych. Droga i jej elementy po rozebraniu stanu istniejącego zostaną dostosowane do warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie – wyjaśnia Konrad Kozłowski z Referatu Informacji Miejskiej płockiego urzędu miasta.

Łączna kwota inwestycji to 5.687.114,2 zł, z czego połowa pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 11

 1. ja tu mieszkam says:

  Teraz Wam rozkopią ulicę i będziecie mieli fajnie przez X miesięcy. Na pewno znacznie dłużej niż zapowiadają. Później jak zobaczycie jakie cudo zbudowali to żeby Wam głowy nie wybuchły wykupicie cały nerwosol z okolicznych aptek. Oczywiście chciałbym się mylić. Naprawdę. Bo nie sądzę, że inne nieudane remonty ich czegoś nauczyły.

 2. Anna says:

  Płocczanko nadajesz jak typowa ”płocczanka” w pierwszym pokoleniu-chyba ,że twój komentarz to tekst dla kabaretu-jeżeli tak to poziom co prawda nie za wysoki ale w przyszłości może…może do 2023 r. .literacko się rozwiniesz ..droga Płocczanko zamiast pisać durne komentarze wsiądź na rower i obejrzyj ulicę Boryszewską w budowie ..a następnie zastanów się czego nam mogą zazdrościć ludzie z innych miast-podpowiem -skoczni narciarskiej dla młodzików ..i zastanów się Płocczanko jak już ową skocznię obejrzysz kto na tym zarobił i kto tak wspaniały projekt wdrożył …bo o Płocku wszystko można powiedzieć ,ale na pewno nie to ,że jest piękny dzięki synowi ziemi sierpeckiej i na pewno nie to że ,ów syn ziemi sierpeckiej jest wzorem uczciwości i praworządności

 3. Zawiedziona says:

  Szkoda.ze.ul.boryszewska.nie.zostala.rozebrana.i.od.podstaw.wybudodana.jak.Raczkowizna.chociaz.w.dziesieciu.procentach

 4. Anonim says:

  A pomyśleć,że drogi budowane przez Rzymian istnieją do dziś.Budowane były bez komputerów,ale z głową.

 5. Pesymista says:

  Wygląda na to, że zbliżają się przedterminowe wybory i ruszyła kampania agitacyjna PiSu.

 6. Płocczanka says:

  Kulpa nadajesz jak przekupa. Weż rower i jedź po Płockich osiedlach., zobaczysz czym się zachwycają ludzie z innych miast. Płock zmienił się poprzez trafione projekty, które powstają w UM, i inne miasta zazdroszczą nam takiego wspaniałego gospodarza, który zrobił z Płocka piękne miasto. Natomiast ty kobieto jak już dostałaś z partii fuchę w Orlenie, to zajmij się drogą wokół ORLENu, dziura na dziurze WSTYD dla gospodarza tego zakładu!!!!

  • Ktoś says:

   Za ulice odpowiada Nowakowski, a nie Orlen, więc ogarnij swoją nienawiść. Miasto zmieniałoby się za każdego innego prezydenta, bo przy takich funduszach unijnych można sobie robić kampanię za free. Do tego jeszcze kredyty. Poprzednicy mieli dużo gorzej. Następcy też, bo będą musieli spłacać zaciągnięte kredyty.

  • WP says:

   Oczywiście. Trzeba być ślepym albo pełnym złej woli płatnym klakierem pisuarów, żeby nie widzieć, jak bardzo na plus zmienił się Płock od 2010 roku, kiedy prezydentem jest Andrzej Nowakowski.

  • Anna says:

   Tak ,tak oczywiście dzięki naszemu Gospodarzowi i wspaniałym projektom UM Płock rośnie w siłę a Płocczanie i PŁOCCZANKI żyją dostatniej nawet zwierzęta w ZOO śpiewają hosanna !!! …statystycznie jest fest!-nihil novi

   https://www.youtube.com/watch?v=pbuCm6GbXJk

 7. Sprawiedliwy says:

  Dotacja rządowa zmusiła tego nieroba Nowakowskiego do remontu tej ulicy. 5 lat pisaliśmy petycję do Urzędu Miasta o remont i zawsze wynik był ten sam – kosz na śmieci. A i jeszcze jedno, założę się że remont będzie wykonywała firma Was-Kop nikt nie ma takich układów z prezydentem Nowakowskim i jego ludźmi jak oni.

 8. Zieloni says:

  Propagandę przedwyborczą pzpr bis czas zacząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU