REKLAMA

Zniknęła historyczna płocka latarnia przy zoo. Co się z nią stało?

REKLAMA

Niepozorne obiekty potrafią okazać się wyjątkowymi pamiątkami historycznymi. Tak jest przykładowo ze słupem oświetleniowym, który znajdował się nieopodal starego wiaduktu do ZOO w Płocku. Gdzie znajduje się teraz?

Zapewne niewiele osób zwróciło uwagę na nietypowy słup oświetleniowy, który stał przy starym wiadukcie do ZOO w Płocku. Tymczasem ten przypominający literę „P” obiekt, to oryginalna latarnia, ostatnia z tych, które stały pierwotnie na Moście Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego w momencie oddania przeprawy do użytku w 1938 roku.

Na jego zniknięcie zwrócił uwagę nasz czytelnik. Okazuje się, że słup został zdemontowany w trakcie prac nad nowym wiaduktem do Ogrodu Zoologicznego w Płocku.

– Latarnia ze starego mostu im. Legionów Piłsudskiego (ukończonego w grudniu 1938 roku), musiała być zabrana, ponieważ kolidowała z wjazdem na nowy wiadukt nad torami. Nie została jednak wyrzucona, ale zmagazynowana przez Miejski Zarząd Dróg, czyli przez inwestora przebudowy al. Kilińskiego, wraz ze wspomnianym wiaduktem – wyjaśnia Hubert Woźniak z referatu informacji miejskiej Urzędu Miasta Płocka.

Jak się okazuje, władze miasta zabezpieczyły obiekt i mają wobec niego konkretne plany.– Zdecydowaliśmy, że „petkę” poddamy gruntownej konserwacji: zostanie oczyszczona z rdzy, zabezpieczona i pomalowana. Co dalej z nią będzie, za wcześnie o tym mówić. Na pewno zostanie ponownie wyeksponowana – informuje Hubert Woźniak.

Jak dodaje, w Urzędzie Miasta Płocka zastanawiają się nad nową lokalizacją, w której miałaby się znaleźć odrestaurowana latarnia. Zaznacza jednak, że wszystkie brane pod uwagę miejsca znajdują się w pobliżu Mostu im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 10

 1. N_M says:

  Jest kilka perełek w Płocku o które warto zadbać. Ostatnio rzuciły mi się w oczy mozaiki umieszczone w ciągu pawilonów handlowych przy ul. Kobylińskiego. Nie wiem w którym roku powstały ale jak dla mnie są „od zawsze”.
  Oby nigdy nie znikła. Może warto ją jakoś zakonserwować?

 2. Taa says:

  Kiedyś Pan W działał by zachować jak najwięcej z historii Płocka. Teraz tylko tłumaczy, a to zniknięcie kostki i to nie tylko z Tumskiej, a to drzew, a to latarni. Tylko mało co pojawia się z powrotem….

 3. Mieszkaniec says:

  Dlatego latarnie na moście są takim kształcie a ta zostanie zachowana.

 4. ble says:

  a gdzie kostka z tumskiej

 5. Darek z P says:

  taka latarnia stała na targowisku RYNEX Bielska – Ostatnia

 6. latarnik says:

  Wczoraj widziałem jak tę latarnię dwóch chłopów na drągach niosło.

 7. skileF says:

  Jakby myśleli w tym urzędzie miasta to by całą ul. Mostową od starego mostu do ronda z ul. Norbertańską zrobili w takich latarniach na ten wzór i jako ostatnia stałaby ta historyczna z 38r. ale po co przecież lepiej wszystko na jedno kopyto, zero wyobraźni i zaangażowania w historię miasta. Szare bloki, galerie i nic więcej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU