REKLAMA

Znamy kolejne pomysły do Budżetu Obywatelskiego. Jest coś dla kibiców

REKLAMA

Upłynął już termin składania wniosków do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Teraz rozpoczyna się weryfikacja formalna złożonych projektów, a już wkrótce będziemy mogli głosować na te – naszym zdaniem – najlepsze. Znamy kolejne pomysły płocczan.

W 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka do dyspozycji mamy kwotę 5 mln złotych, którą podzielono na dwie pule środków: projekty ogólnomiejskie (2 mln zł) i osiedlowe (3 mln zł). Koszt jednego projektu ogólnomiejskiego nie może przekraczać 2 mln zł, a osiedlowego – 500 tys. zł. Wszystkie projekty przejdą najpierw weryfikację formalno-prawną, a dopiero po pozytywnej weryfikacji, będziemy na nie głosować od 19 września do 1 października.

Przedstawiliśmy już kilka projektów, które zgłoszono w tej edycji. Mamy dla was trzy, a nawet cztery kolejne propozycje.

Budżet Obywatelski – jakie projekty zgłoszono?

WOPR – zakup statku ratowniczego

Płockiego WOPR-u nie trzeba przedstawiać – to aktywni ludzie, którzy nie tylko pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa na wodzie, ale i uczą, jak nie dopuścić do ryzykownych sytuacji. Aby jeszcze lepiej wykonywać swoje zadania, WOPR chce zakupić statek ratowniczy, niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Płocka. Projekt złożono do Budżetu Obywatelskiego jako ogólnomiejski.

– Zakup statku ratowniczego podniesie poziom efektywności działań Rejonowego Płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, poprzez dostosowanie technicznych środków reagowania do potrzeb, które wynikają z rozwoju żeglugi na rzece Wiśle oraz obecnie obowiązujących standardów ratownictwa w zakresie zwalczania zagrożeń, podejmowania działań prewencyjnych oraz ratowania zdrowia i życia ludzkiego – tłumaczy Cezary Obczyński, prezes płockiego WOPR. – Chcemy zakupić jedną specjalistyczną łódź ratunkową typu RIB wraz z wyposażeniem i przyczepą transportową – dodaje.

Ratownicy mocno argumentują potrzebę zakupu łodzi. – W ostatnich czterech latach odnotowano gwałtowny wzrost awarii obecnie eksploatowanych przez płocki WOPR motorowodnych łodzi ratowniczych. Użytkowane są one przez nas co najmniej 9 lat, a są i takie, które używamy 12 lat i 16 lat. W konsekwencji powoduje to zużycie podzespołów oraz wiele usterek technicznych – zaznacza Cezary Obczyński.

Trzeba przyznać, że sprzęt używany przez WOPR musi przejść najbardziej ekstremalne sytuacje, jak np. powódź w Świniarach koło Płocka w 2010 roku. Działania ratownicze bardzo często prowadzone są w najtrudniejszych warunkach pogodowych, co powoduje ponadnormatywne zużycie łodzi.

– Obecnie eksploatowane łodzie typu RIB, płocki WOPR otrzymał w drodze użyczenia od WOPR województwa mazowieckiego w latach 2005, 2007 oraz 2009. Nie są to jednostki należące do nas, więc w każdej chwili możemy zostać zobligowani do ich zwrotu. Natomiast te starsze, eksploatowane przez nas jednostki, są z lat 1976 i 1982, a i te jednostki otrzymaliśmy już jako mocno wyeksploatowane z zasobów milicji  lub RZGW – argumentuje prezes płockiego WOPR. Dodaje, że łódź ratownicza powinna być łodzią kabinową, dającą zabezpieczenie zarówno ratownikom, jak i transportowanym drogą wodną ofiarom. Koszt takiej łodzi wraz z silnikiem i przyczepą to niespełna 400 tys. zł.

– W zasobach płockiego WOPR nie ma żadnej łodzi, posiadającej kabinę, w związku z czym poszkodowani transportowani są w przestrzeni otwartej, co może być dla nich dużym dyskomfortem, a w przypadku wychłodzenia nawet zagrożeniem – tłumaczy Cezary Obczyński.

Nie da się ukryć, ratownicy dbają o bezpieczeństwo na wodzie, biorą udział w poszukiwaniach i akcjach ratowniczych. Aby mogli dobrze wykonywać swoje zadania, nowa łódź jest wręcz niezbędna.

Zielone płuca Płocka – jest kolejny pomysł do Budżetu ObywatelskiegoPłocka Trybuna Wyjazdowa

Kolejny projekt ogólnomiejski złożył Mariusz Kinalski. Jego pomysł to Płocka Trybuna Wyjazdowa. Na czym polega?

Mariusz Kinalski

– W założeniach, ma to być trybuna, wybudowana na terenie zewnętrznym Orlen Areny wraz z montażem na budynku lub przy budynku hali ogromnego zewnętrznego telebimu, na którym transmitowane byłyby mecze wyjazdowe, zarówno piłkarzy ręcznych, jak i nożnych płockiej Wisły oraz narodowe wydarzenia sportowe – tłumaczy pomysłodawca.

Trybuna mieściłaby około 500 osób i – jak zaznacza Mariusz Kinalski – byłaby świetnym miejscem, służącym integracji mieszkańców w trakcie meczów wyjazdowych płockich drużyn. – Budowa takiego miejsca byłaby świetnym rozwiązaniem dla kibiców, którzy z różnych względów nie są w stanie wyjechać na mecz wyjazdowy, ale chcą obejrzeć widowisko z panującymi zwykle na hali lub stadionie emocjami – wyjaśnia.

Według planów, Płocka Trybuna Wyjazdowa mogłaby stanąć na terenie zielonym przy Orlen Arenie, natomiast telebim wraz z nagłośnieniem, dostosowany do warunków zewnętrznych, powinien być usytuowany na budynku lub przy budynku Orlen Areny. Według założeń projektodawcy, wstęp na trybunę powinien być darmowy.

– Dzięki budowie Płockiej Trybuny Wyjazdowej, powstanie miejsce skupiające kibiców wszystkich dyscyplin sportowych. Warto zaznaczyć, że telebim w dni, w których nie będzie wykorzystywany, może służyć jako ekran reklamowy, z czego zyski może czerpać miasto lub klub – argumentuje Mariusz Kinalski.

Rozwija swój projekt również o food trucki, które mogłyby stawać przy Orlen Arenie w trakcie meczów. Zaznacza również, że Płocka Trybuna Wyjazdowa nie jest kopią żadnego powstałego miejsca w Polsce, jest to innowacyjny pomysł, dzięki któremu miasto może zyskać rozgłos.

Integracyjny Plac Zabaw dla Dzieci Niepełnosprawnych oraz Park Sportu i Rekreacji dla Psów

Radni Osiedla Stare Miasto złożyli natomiast dwa projekty do Budżetu Obywatelskiego. – Stare Miasto jest silnie zabudowanym osiedlem, a przede wszystkim jest dość… hmm… „wyeksploatowane”, jeśli chodzi o niezagospodarowane tereny, których właścicielem jest Gmina Miasto Płock – wyjaśnia Przewodniczący RMO Dariusz Skubiszewski. – Dodatkowo pracę utrudnia fakt, że część atrakcyjnych, wolnych terenów ma już jakieś przeznaczenie. Jednak udało nam się znaleźć lokalizacje, spełniające wszystkie kryteria, wymagane przy realizacji wniosków – dodaje.

Pomysłodawcą złożonych projektów był Paweł Śledzianowski, wcześniej wiceprezes miejskiej spółki – ARS Sp. z o.o., a obecnie Skarbnik Zarządu RMO Stare Miasto.

– Spośród wielu pomysłów, jakie sugerowali nasi radni, wybraliśmy dwa, które naszym zdaniem były najbardziej atrakcyjne dla mieszkańców Starówki – opowiada Wiceprzewodniczący RMO Marcin Groszewski. – Są to: Integracyjny Plac Zabaw dla Dzieci Niepełnosprawnych „Słoneczny Zakątek” oraz Park Sportu i Rekreacji dla Psów – „HappyDog Park”, zaproponowane przez radnego Pawła Śledzianowskiego. Są to inwestycje, których nie ma w Płocku, natomiast w wielu innych miastach już istnieją i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jednak tu pojawił się problem, bo z efektów projektów korzystaliby nie tylko mieszkańcy naszego osiedla, lecz wszyscy płocczanie. Dlatego zdecydowaliśmy się złożyć wnioski nie pod szyldem Rady Osiedla, ale jako grupa mieszkańców – wyjaśnia.

„Słoneczny Zakątek”  projekt dotyczy budowy integracyjnego ogólnomiejskiego placu zabaw, w pełni dostosowanego do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Zakłada organizację placu zabaw, wyposażonego wyłącznie w elementy przyjazne dla dzieci niepełnosprawnych w centrum Miasta Płock (plac pomiędzy Antypodkową a ul. Królewiecką).

„HappyDog Park” – zakłada budowę placu zabaw i tresury dla psów w pobliżu Kąpieliska Miejskiego Sobótka (między jeziorem a alejkami dla spacerowiczów, za terenem zadrzewionym). Dzięki takiej lokalizacji, ewentualny hałas nie przeszkadzałby płocczanom odpoczywającym na kąpielisku. Na ogrodzonym terenie znajdą się tory z przeszkodami, obręcze, równoważnie, kładki, płotki, tuby, platformy itd. Plac będzie zawierał elementy przeznaczone do sportowego i charakterologicznego rozwoju czworonoga, a przede wszystkim będzie to miejsce treningu, rekreacji i aktywnego wypoczynku dla płocczan i ich pupili. Podobne miejsca są już w wielu większych i średnich miastach w Polsce, gdzie z powodzeniem spełniają swoją rolę.

Czy w Płocku powstanie psi wybieg?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU