Znaleźli nieśmiertelnik żołnierza z Cekanowa. Szukają rodziny

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wśród ponad stu nieśmiertelników 18 Dywizji Piechoty pod Zambrowem, znaleziono ten, należący do dawnego mieszkańca Cekanowa, Leona Świderskiego. Może to wasz krewny?

Dorota Bartoszewicz prowadzi stronę na portalu społecznościowym “Ocalić od zapomnienia”, która dotyczy poszukiwań dawnych żołnierzy i ich rodzin na podstawie nieśmiertelników, dokumentów, listów czy tabliczek z mogił pozostawionych w lasach.

9 kwietnia zamieściła post o nieśmiertelniku znalezionym po 18 Dywizji Piechoty pod Zambrowem.

– W jednym “dołku” nieznany mi detektorysta znalazł ich aż 108 sztuk. Takie depozyty trafiały się głównie w miejscach, gdzie żołnierze się rozbrajali przed pójściem do niewoli. Prawdopodobnie wówczas zakopano znaki tożsamości. Mojemu rozmówcy udało się odkupić kilka sztuk z tego zacnego depozytu i w pięknym geście chce je oddać odnalezionym krewnym – wyjaśnia autorka strony.

Z tego, co udało jej się ustalić, nieśmiertelnik należał do Leona Świderskiego, mieszkańca powiatu płockiego, urodzonego w 1915 roku. Według strony Straty.pl, Leon Świderski, ur. 10 października 1915 roku w Cekanowie pod Płockiem, syn Stanisława, był rolnikiem.

Jako strzelec w kampanii wrześniowej 1939 roku, 13 września został wzięty do niewoli – Stalag XXB, nr jeńca 11896. Przeżył, jednak ponownie został wzięty do niewoli 23 września 1944 roku – Stalag VI K. Wiadomo, że i tę niewolę przeżył.

Według Doroty Bartoszewicz, Świderscy to popularne nazwisko, nadal występujące w Płocku. Być może więc znaleziony nieśmiertelnik należał do Waszego krewnego? Jeśli tak, skontaktujcie się z autorką strony lub z nami – przekażemy informację.

P.S. Dziękujemy pani Katarzynie za podsunięcie tematu.

Podziel się:

5 komentarzy

  1. Tak znałam śp. p.Leona to brat mojego ojca , który mi o tym opowiadał , ale w Cekanowie żyje jego rodzina o tym samym nazwisku , mam telefon do nich pozdrawiam Maria

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji