Zmiany w budżecie obywatelskim. Będzie więcej pieniędzy?

REKLAMA

PowiązaneTematy

W środę, w nowej siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki przy ulicy Tumskiej 13, odbyło się spotkanie mieszkańców Płocka z prezydentem Andrzejem Nowakowskim. Dyskutowano o zmianach, jakie należy wprowadzić do płockiego budżetu obywatelskiego.

8 kwietnia płocki samorząd zaprosił mieszkańców, aby mieli okazję wyrazić swoje uwagi na temat projektu, w którym mogą realizować swoje pomysły na polepszenie jakości życia w naszym mieście. – Budżet obywatelski to manipulacja – negatywnie zaopiniował sam sens spotkania znany z wyrażania swoich stanowczych poglądów Paweł Stefański, mieszkaniec Płocka. Jego zdaniem, ta inicjatywa to jedynie dawanie błędnego poczucia wpływania na rozwój miasta. Andrzej Nowakowski w odpowiedzi na zarzuty Stefańskiego stwierdził, że inicjatywa jest jak najbardziej słuszna i przedstawił projekty z budżetu, które już zrealizowano.

O bolączkach poprzedniej edycji budżetu mówiono od razu po jej zakończeniu. Wówczas Michał Sosnowski oraz Tomasz Kominek proponowali między innymi trzy stałe punkty, w których miałyby stać urny. Podczas środowego spotkania, radny Kominek postulował także o to aby zwiększyć środki przeznaczane na Budżet Obywatelski  do ośmiu milionów, co stanowi jeden procent budżetu miasta. Michał Sosnowski proponował natomiast, aby wprowadzić lepsze oznaczenie punktów, w których głosujemy, zachować konieczność osobistego głosowania oraz zachować podział na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe.

Głos w sprawie zabierali także przedstawiciele rad osiedlowych. Mariusz Nosarzewski z osiedla Dobrzyńska wskazał nam kilka niedociągnięć przedsięwzięcia. – Mogłoby być bardziej merytorycznie, a zmiany są potrzebne, na przykład większy budżet na osiedlach, a w komisji powinny być osoby z poza ratusza, chociażby przedstawiciele rad osiedli, a nie tylko urzędnicy, czyli osoby, które nie do końca znają wszystkie problemy – stwierdził. Według Nosarzewskiego, zmiana powinna być także dokonana w kwestii promocji poszczególnych projektów. – Powinien być zakaz reklamy billboardowej i brak możliwości udziału instytucji takich jak szkoły – dodał.

Każdy może zaproponować zmiany w budżecie obywatelskim. Pomysły należy wysyłać na adres mailowy: obywatelski@plock.eu. – Chcielibyśmy zebrać wszystkie uwagi do końca kwietnia, natomiast w maju chcielibyśmy mieć już opracowany regulamin, aby móc ruszyć z tegoroczną edycją – powiedziała nam Monika Maron-Kozicińska, kierownik Oddziału Informacji Miejskiej płockiego ratusza.