REKLAMA

Zmarł artysta Alojzy Balcerzak

REKLAMA

Muzeum Mazowieckie w Płocku wspomina zmarłego na początku maja artystę Alojzego Balcerzaka. Malarz i grafik był mocno związany z muzeum, które wielokrotnie prezentowało jego prace.

W niedzielę, 2 maja zmarł wybitny mazowiecki malarz i grafik Alojzy Balcerzak. Artysta od wielu lat współpracował z Muzeum Mazowieckim w Płocku.

– Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 2 maja 2021 roku zmarł Alojzy Balcerzak, malarz i grafik, artysta związany z Mazowszem i zaprzyjaźniony z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Jego pierwsza wystawa w naszym muzeum odbyła się w roku 1964, ostatnia, z okazji 85. urodzin artysty w 2015. W zbiorach MMP jest także osiemnaście prac Alojzego Balcerzaka – opublikowało na swojej stronie płockie muzeum.

Alojzy Balcerzak urodził się 1 listopada 1930 r. we wsi Zdwórz. Ukończył tam 2 klasy szkoły powszechnej, a dalszą naukę w klasach 3, 4 i 5 kontynuował w Stanisławowie, gdzie przeniosła się rodzina Balcerzaków po wysiedleniu ich przez okupantów niemieckich. W 1951 artysta rozpoczyna studia w ASP w Warszawie, na Wydziale Malarstwa. W 1963 Alojzy Balcerzak wykonał komplet ośmiu drzeworytniczych karnetów ukazujących zabytki i nową architekturę Płocka.

W 1964 Muzeum Mazowieckie w Płocku organizuje jego indywidualną wystawę grafiki. W tym samym roku wykonuje projekt katalogu i pełni funkcję komisarza wystawy „Płock i region płocki w grafice i rysunku” prezentowanej w Płocku, a następnie w Sierpcu, Płońsku i Gostyninie. Na wystawie tej zaprezentował trzy linoryty i trzy rysunki; otrzymał II nagrodę i zwyciężył w plebiscycie publiczności. Linoryt Wzgórze Tumskie uznano za najlepszą pracę pokazaną na wystawie.

źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

W latach 1971-1979 Alojzy Balcerzak współpracował z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, wykonując czternaście projektów i realizacji w formie dużych znaków graficznych. W 1972 ukazuje się seria Turystyka – schroniska górskie – pięć znaczków przedstawiających schroniska położone na najbardziej uczęszczanych szlakach turystycznych Tatr.

– Znaczek Alojzego Balcerzaka z tej serii otrzymał złoty medal przyznany przez prezydenta Republiki Włoskiej na Międzynarodowej Wystawie Filatelistycznej w Asagio i został uznany za najpiękniejszy znaczek pocztowy 1972 roku związany z popularyzacją turystyki krajoznawczej – zaznacza Muzeum Mazowieckie w Płocku.

W 1975 wykonuje dziewięćdziesiąt ilustracji do Małej Encyklopedii Powszechnej PWN. W 1976 wykonuje sto czterdzieści pięć ilustracji i opracowuje graficznie podręcznik dla dzieci specjalnej troski Przyroda dla klasy IV.źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Artysta w 1983 namalował obraz dla kościoła p.w. św. Jadwigi w Płocku i wykonał pięćdziesiąt siedem ilustracji do podręcznika biologii dla klasy VI. W latach 1984-1986 sprawuje funkcję dyrektora Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych.

Od 1998 do 2007 Alojzy Balcerzak pracował w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na Wydziale Grafiki, prowadząc zajęcia z malarstwa i rysunku.

– 30 grudnia 1998 roku, podczas spotkania świąteczno-noworocznego w Sali Barokowej Muzeum Mazowieckiego w Płocku, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury – zwraca uwagę Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Ostatnia wystawa prac Alojzego Balcerzaka zorganizowana została w ramach obchodów 85-lecia artysty i miała miejsce w Muzeum Mazowieckim w Płocku w okresie od 9 XI do 6 XII 2015.

źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Zaliczany jest do grona wybitnych grafików, o czym świadczą zrealizowane 143 projekty trzydziestu serii znaczków dla Ministerstwa Łączności. Za działalność na niwie grafiki użytkowej był wielokrotnie nagradzany. Odbył wiele podróży artystycznych, między innymi do USA, Francji, Meksyku, krajów skandynawskich, głównie Danii oraz Niemiec, Belgii i Rosji, Włoch, Litwy, Węgier, Słowacji.

Był inicjatorem i kuratorem wielu wystaw i plenerów integrujących środowisko artystów, zwłaszcza tych zajmujących się malowaniem pejzaży. Jako właściciel i kierownik Galerii Koszelówka (w czasie jej działalności) gościł w jej progach artystów mieszkających i tworzących na Mazowszu, a także wybitnych przedstawicieli świata sztuk plastycznych o ogólnopolskiej renomie.

Nagrodzony między innymi:

  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta (1998),
  • nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego za całokształt pracy twórczej (2008),
  • nagrodą im. Władysława Hasiora przyznaną przez kapitułę Muzeum Mazowieckiego w Płocku (2010),
  • Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012),
  • medalem pamiątkowym „Pro Masovia” nadanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa (2015).
źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU