Zemdlał na turbinie wiatrowej. Zobaczcie akcję ratunkową

REKLAMA

Podczas prac konserwacyjnych jeden z pracowników serwisujących turbinę wiatrową stracił przytomność. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego pospieszyła na ratunek… Na szczęście to tylko założenia wypadku podczas ćwiczeń służb pożarowych, ale tego typu sytuacje mogą wydarzyć się naprawdę.

18 sierpnia br. strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Warszawa 7” oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego KM Płock uczestniczyli w ćwiczeniach na elektrowni wiatrowej PGE Energia Odnawialna w Żurominie.

PowiązaneTematy

– Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie skuteczności systemu alarmowania i dysponowania pododdziałów MBO, sprawdzenie gotowości operacyjnej SGRW „Warszawa 7” COO, doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczych na wysokości, w tym ewakuacji poszkodowanego z wysokości przy wykorzystaniu różnych technik linowych, sprawdzenie i doskonalenie działania systemu łączności, rozpoznanie operacyjne obiektu elektrowni wiatrowej w Żurominie – informują strażacy.

Założenia do ćwiczeń były takie, że podczas prac konserwacyjnych jeden z pracowników serwisujących turbinę wiatrową stracił przytomność. Drugi z serwisantów wezwał służby ratunkowe, w tym Państwową Straż Pożarną, na pomoc. W trakcie dojazdu PSP, poszkodowany odzyskuje przytomność, jednak jest osłabiony i wymaga natychmiastowej ewakuacji w celu przewiezienia do szpitala. Po przybyciu SGRW, ratownicy podejmują działania, zmierzające do ewakuacji poszkodowanego technikami linowymi przez wyjście serwisowe w tylnej części gondoli elektrowni.

Zobaczcie zdjęcia z akcji strażaków.