Zdolni płoccy uczniowie prowadzili eksperymenty w Genewie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Grupa uczniów płockiej Małachowianki wygrała konkurs organizowany przez Europejską Organizację Badań Jądrowych (CERN). W nagrodę swoją teorię sprawdzili w praktyce pod okiem naukowców z Genewy.

Konkurs polegał na zaplanowaniu i przeprowadzeniu eksperymentu naukowego z wykorzystaniem wiązki cząstek z akceleratora. Konkurencja była spora, bo zgłosiło się aż 150 zespołów z całego świata. Młodzi fizycy z Małachowianki, którzy pracowali pod kierunkiem dr. hab. Janusza Kempy z Politechniki Warszawskiej, okazali się najlepsi. Opracowali projekt pod nazwą „Pyramind Hunters”, który dotyczył sprawdzenia możliwości użycia mionów kosmicznych do prześwietlenia piramid w Egipcie. W nagrodę we wrześniu wyjechali do CERN w Genewie, aby tam sprawdzić swoją teorię.

– Badaliśmy, jak miony przechodzą przez wapień. Żeby wyciągnąć jakieś wnioski, trzeba jeszcze wielu analiz i pracy. W Szwajcarii mieliśmy okazję spotkać się z naukowcami, którzy są liderami w swoich dziedzinach – mówili uczniowie Małachowianki po powrocie.

Przypomnijmy, że zdolnych Małachowiaków pochwalił sam Prezydent RP Andrzej Duda, który podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych mówił o zwycięstwie płockich licealistów w międzynarodowym konkursie organizowanym przez CERN.

Prezydent pochwalił płockich licealistów

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji