REKLAMA

Zdolni płoccy uczniowie prowadzili eksperymenty w Genewie

REKLAMA

Grupa uczniów płockiej Małachowianki wygrała konkurs organizowany przez Europejską Organizację Badań Jądrowych (CERN). W nagrodę swoją teorię sprawdzili w praktyce pod okiem naukowców z Genewy.

Konkurs polegał na zaplanowaniu i przeprowadzeniu eksperymentu naukowego z wykorzystaniem wiązki cząstek z akceleratora. Konkurencja była spora, bo zgłosiło się aż 150 zespołów z całego świata. Młodzi fizycy z Małachowianki, którzy pracowali pod kierunkiem dr. hab. Janusza Kempy z Politechniki Warszawskiej, okazali się najlepsi. Opracowali projekt pod nazwą „Pyramind Hunters”, który dotyczył sprawdzenia możliwości użycia mionów kosmicznych do prześwietlenia piramid w Egipcie. W nagrodę we wrześniu wyjechali do CERN w Genewie, aby tam sprawdzić swoją teorię.

– Badaliśmy, jak miony przechodzą przez wapień. Żeby wyciągnąć jakieś wnioski, trzeba jeszcze wielu analiz i pracy. W Szwajcarii mieliśmy okazję spotkać się z naukowcami, którzy są liderami w swoich dziedzinach – mówili uczniowie Małachowianki po powrocie.Przypomnijmy, że zdolnych Małachowiaków pochwalił sam Prezydent RP Andrzej Duda, który podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych mówił o zwycięstwie płockich licealistów w międzynarodowym konkursie organizowanym przez CERN.

[button link=”http://petronews.pl/ploccy-licealisci-pochwaleni-przez-prezydenta-rp-w-nowym-jorku/” target=”new” color=”default”]Prezydent pochwalił płockich licealistów[/button]

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU