REKLAMA

Zbliża się waloryzacja emerytur. Wiadomo o ile wzrosną

REKLAMA

Jak co roku, w czerwcu odbędzie się waloryzacja stanu kont milionów Polaków ubezpieczonych w ZUS. Tym razem stan rachunków emerytalnych wzrośnie o 5,41%.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2020 rok.

– Składki wpłacone do ZUS podlegają corocznej waloryzacji, to jest, pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji. W czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosną o 5,41 proc. To wzrost kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie. Żaden bank nie da nam tak korzystnych warunków – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prezes zwraca uwagę, że zapisane na kontach i subkontach środki są podstawą do obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.

W 2021 r. stany kont wzrosną o 5,41 proc., a stany subkont wzrosną o 5,23 proc. Osobie, która na koniec stycznia zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, instytucja dopisze na rachunek w czerwcu kwotę 24,3 tys. zł. Jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta tej osoby zwiększy się o prawie 46 tys. zł.

Ogłoszony wskaźnik waloryzacji składek dotyczy 2020 roku.– Jest on niższy niż w dwóch poprzednich latach z uwagi na epidemię Covid-19. Zależy on bowiem od tempa wzrostu przypisu składek na ubezpieczenie emerytalne rok do roku, przy czym nie może być niższy od inflacji ani ujemny. Przypis składek emerytalnych w 2020 r. był wyższy niż rok wcześniej, ale z powodu szczególnej sytuacji gospodarczej w wyniku pandemii i obostrzeń sanitarnych – nie o tyle, co w poprzednich latach – wyjaśnia profesor.

Wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie i pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie. W 2020 r. było to 8,94 proc., a rok wcześniej 9,20 proc.

Nieco inaczej wylicza się waloryzację subkonta.

– Waloryzujemy ją zgodnie z przeciętnym wzrostem nominalnego PKB za ostatnie 5 lat. W tej sytuacji epidemia nie wpłynęła znacząco na przyrost stanu subkont Polaków. Dla przypomnienia rok temu wskaźnik wyniósł 5,73 proc., a dwa lata temu 5,01 proc. – wskazuje szefowa ZUS.

Kolejnym krokiem, po wykonaniu waloryzacji rocznych, jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2020 r. Zakład, jak co roku, rozpocznie tworzenie IOSKU po zakończeniu waloryzacji.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Och redaktur, redaktur says:

    Zastanów się co piszesz. Jaka waloryzacja emerytur? Wzrośnie kapitał od którego DOPIERO w przyszłości nalicza się emerytury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU