Pierwszą w Polsce, pilotażową instalację do produkcji ekologicznego kwasu mlekowego uruchomiono w Grupie ORLEN. Inwestycja, zrealizowana w rafinerii Trzebinia, należącej do spółki ORLEN Południe, będzie wykorzystywała do produkcji mikroorganizmy. Docelowo produkcja z tej instalacji pokryje ponad połowę krajowego zapotrzebowania na ten bioprodukt.
Kwas mlekowy jest powszechnie stosowany w nowoczesnym przemyśle, m.in. w branży chemicznej, spożywczej, kosmetycznej czy farmaceutycznej. Szeroko stosowany jest jako środek zakwaszający oraz konserwant, a w przemyśle cukierniczym może np. polepszać strukturę i objętość wypieków. Kwas mlekowy oraz jego pochodne znalazły również zastosowanie w branży farmaceutycznej i kosmetycznej, jako naturalne składniki nawilżające.
Produkt może być też wykorzystywany do wytwarzania materiałów ekologicznych, jako alternatywa dla plastiku, gdyż wytworzony z niego polilaktyd (PLA) służy m.in. do wyrobu biodegradowalnych opakowań. PLA stosuje się też w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości, m.in. przezroczystość, PLA jest wykorzystywany także przy produkcji ogniw fotowoltaicznych.
Jak podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Koncern buduje kompetencje w innowacyjnych obszarach, maksymalizując w ten sposób zyski i wzmacniając przewagi konkurencyjne.
– Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy produkcję kwasu mlekowego, wykorzystując do tego mikroorganizmy. Tworzymy bioprodukt, na który systematycznie rośnie zapotrzebowanie na świecie. Ekologiczna inwestycja zrealizowana w ORLEN Południe przyniesie nam wymierne korzyści biznesowe i będzie kolejnym ważnym krokiem w przekształcaniu spółki w nowoczesną biorafinerię. Przyczyni się także do realizacji celów założonych w naszej strategii, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności emisyjnej Grupy ORLEN do 2050 roku – tłumaczy Daniel Obajtek.
Mikroorganizmy rozpoczynają produkcję ekologicznego kwasu mlekowego w biorafinerii @ORLENpoludnie. Uruchomiona właśnie inwestycja umożliwi nam wytwarzanie nowoczesnego bioproduktu, który można znaleźć między innymi w produktach spożywczych, kosmetycznych oraz lekach♻️ pic.twitter.com/0Fcr5HJCmj
— ORLEN (@PKN_ORLEN) April 13, 2022
Co ciekawe, przy produkcji kwasu mlekowego w ORLEN Południe wykorzystywane są mikroorganizmy, które przerabiają surowce pochodzenia organicznego w pełnowartościowy i przyjazny środowisku produkt. Głównym surowcem jest tu melasa – odpad przy produkcji cukru.
W Polsce dotychczas nie wytwarzano kwasu mlekowego, a ponieważ w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest go zbyt mało, konieczny był import tego produktu z Azji i Europy Zachodniej. Instalacja w Trzebini na etapie pilotażu będzie wytwarzać 5 ton kwasu mlekowego rocznie. Docelowo natomiast produkcja na pełną skalę będzie przynosiła 5 tys. ton rocznie. To oznacza, że ORLEN Południe pokryje ponad połowę krajowego popytu na kwas mlekowy – obecnie w Polsce zapotrzebowanie na ten bioprodukt wynosi ok. 8 tys. ton rocznie.



Dodaj swój komentarz