REKLAMA

REKLAMA

„Zatrudnią” mikroorganizmy do wytwarzania kwasu mlekowego

REKLAMA

Przeczytajrównież

Pierwszą w Polsce, pilotażową instalację do produkcji ekologicznego kwasu mlekowego uruchomiono w Grupie ORLEN. Inwestycja, zrealizowana w rafinerii Trzebinia, należącej do spółki ORLEN Południe, będzie wykorzystywała do produkcji mikroorganizmy. Docelowo produkcja z tej instalacji pokryje ponad połowę krajowego zapotrzebowania na ten bioprodukt.

Kwas mlekowy jest powszechnie stosowany w nowoczesnym przemyśle, m.in. w branży chemicznej, spożywczej, kosmetycznej czy farmaceutycznej. Szeroko stosowany jest jako środek zakwaszający oraz konserwant, a w przemyśle cukierniczym może np. polepszać strukturę i objętość wypieków. Kwas mlekowy oraz jego pochodne znalazły również zastosowanie w branży farmaceutycznej i kosmetycznej, jako naturalne składniki nawilżające.

Produkt może być też wykorzystywany do wytwarzania materiałów ekologicznych, jako alternatywa dla plastiku, gdyż wytworzony z niego polilaktyd (PLA) służy m.in. do wyrobu biodegradowalnych opakowań. PLA stosuje się też w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości, m.in. przezroczystość, PLA jest wykorzystywany także przy produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Jak podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Koncern buduje kompetencje w innowacyjnych obszarach, maksymalizując w ten sposób zyski i wzmacniając przewagi konkurencyjne.

– Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy produkcję kwasu mlekowego, wykorzystując do tego mikroorganizmy. Tworzymy bioprodukt, na który systematycznie rośnie zapotrzebowanie na świecie. Ekologiczna inwestycja zrealizowana w ORLEN Południe przyniesie nam wymierne korzyści biznesowe i będzie kolejnym ważnym krokiem w przekształcaniu spółki w nowoczesną biorafinerię. Przyczyni się także do realizacji celów założonych w naszej strategii, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności emisyjnej Grupy ORLEN do 2050 roku – tłumaczy Daniel Obajtek.

Co ciekawe, przy produkcji kwasu mlekowego w ORLEN Południe wykorzystywane są mikroorganizmy, które przerabiają surowce pochodzenia organicznego w pełnowartościowy i przyjazny środowisku produkt. Głównym surowcem jest tu melasa – odpad przy produkcji cukru.

W Polsce dotychczas nie wytwarzano kwasu mlekowego, a ponieważ w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest go zbyt mało, konieczny był import tego produktu z Azji i Europy Zachodniej. Instalacja w Trzebini na etapie pilotażu będzie wytwarzać 5 ton kwasu mlekowego rocznie. Docelowo natomiast produkcja na pełną skalę będzie przynosiła 5 tys. ton rocznie. To oznacza, że ORLEN Południe pokryje ponad połowę krajowego popytu na kwas mlekowy – obecnie w Polsce zapotrzebowanie na ten bioprodukt wynosi ok. 8 tys. ton rocznie.

Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 4

  1. kiszarnik says:

    Ja już od lat za pomocą mikroorganizmów produkuję kwas mlekowy na całkiem dużo skalę – wytwarzam go przy okazji produkcji kiszonek z różnych odpadowych ( z pełnowartosciowych też) produktów organicznych, np z wysłotek buracznych, zielonek z roślin paszowych takich jak np kurkurydza i inne zboża, trawy, buraki pastewne a także w trochę mniejszej skali produkując kiszoną kapustę w silosach, w beczkach zaś kiszone ogórki i inne kiszone warzywa – szczególnie polecam KIMCHI, jest bardzo smaczne i zdrowe, zawiera wyjątkowo dużo kwasu mlekowego.

    • hanys says:

      Twój kwas mlekowy wytwarzany dobrze znanymi od wieków naturalnymi metodami, z naturalnych produktów organicznych pochodzenia rolniczego, przy pomocy naturalnych obecnych w przyrodzie mikroorganizmów Z DERFINCJI MUSI BYĆ EKOLOGICZNY. Do tego produkcja w zwykłym gospodarstwie rolno rozbudowanym o przetwórstwo rolno-spożywcze to jest CZYSTA EKOLOGIA (ang. pure organic) , a nie w reklamowwanej w tym artykule jakiejś wypasionej fabryce, która nie obędzie się bez nie-ekologicznego otoczenia i nie-ekologicznej emisji gazów cieplarnianych, np spalin z kotłowni opalanej węglem lub produktami ropopochodnymi oraz zasilania elektrycznego z pobliskiej elektrowni węglowej Jaworzno lub Łagisza. .

    • kibic moonshinerów says:

      Melasę to najlepiej przerabiać tradycyjnie przy pomocy miko-organizmów (enzymy i drożdże) na procenty.
      Jest to produkcja przyjazna środowisku i ludziom. ,

  2. +++ says:

    Niech przestaną truć w Płocku, smród już przed świętami i co dzień dają więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU