REKLAMA

Zaświadczenie z ZUS już bez wniosku

REKLAMA

Jak informuje ZUS, część zaświadczeń, takich jak np. potwierdzenie niezalegania w opłacaniu składek, od niedawna nie wymaga już złożenia pisemnego wniosku – wystarczy ustnie poinformować pracownika ZUS o sprawie, z którą przyszliśmy do placówki.

PowiązaneTematy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził kolejne, po wydłużeniu czasu pracy swoich placówek w poniedziałki do godz 18, udogodnienie dla klientów. Trwa upraszczanie wniosków i formularzy ZUS, a od niedawna nie trzeba już wypełniać wniosków o wydanie niektórych zaświadczeń. Na podstawie naszych ustnych informacji pracownik ZUS sam naniesie dane w odpowiedniej aplikacji.

– Zniesienie wymogu składania przez klienta wniosku o wydanie części zaświadczeń, to ogromna zmiana w stronę ułatwienia kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych – mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. – Wyobraźmy sobie, że początkujący przedsiębiorca ma problem z wypełnieniem wniosku. Może on skorzystać z poradników, może także poradzić się pracownika ZUS, który oczywiście nie odmówi mu pomocy. Czy jednak nie prościej byłoby przyjść do placówki ZUS i powiedzieć „proszę o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek”? Od niedawna tak właśnie przebiega obsługa części spraw w ZUS. Cieszymy się, że większość zaświadczeń, w których możliwe jest zastosowanie tego rozwiązania, są już wydawane bez pisemnych wniosków. Zadowoleni powinni być jednak przede wszystkim nasi klienci, ponieważ inicjatywa wyszła właśnie od nich – tłumaczy regionalny rzecznik prasowy ZUS.Jak w praktyce wygląda zniesienie wymogu złożenia pisemnego wniosku? W odpowiedzi na ustną prośbę o wydanie zaświadczenia, pracownik sam dopyta o szczegóły i wprowadzi je do systemu informatycznego. Wydrukuje także tzw. odpis wniosku, który wystarczy podpisać i, jeżeli nie będzie przeciwwskazań do wystawienia zaświadczenia, to klient otrzyma je od ręki. Czasami zdarza się, że w sprawie trzeba przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające. Wtedy także nie wymaga się pisemnego wniosku, ale zaświadczenie odbierzemy później lub otrzymamy je pocztą.

Omówiony tryb postępowania obowiązuje w przypadku wydawania 27 zaświadczeń. Dotyczą m.in. niezalegania w opłacaniu składek, zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a także wysokości pobieranego świadczenia.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU