REKLAMA

Zamiast „witaczy” – wiatraki. Nowy pomysł na stacjach PKN Orlen

REKLAMA

Płocki koncern przygotowuje się do zmiany masztów reklamowych, które pełnią funkcję witaczy na stacjach paliw PKN Orlen. Chce połączyć to z możliwością zaopatrywania stacji w energię, wytwarzaną przez siłownie wiatrowe.

​Jak informuje koncern, rozpoczął się już proces wyboru dostawcy w zakresie budowy siłowni wiatrowej, która ma jednocześnie pełnić funkcję „witacza”, masztu reklamowego. Takie popularne wiatraki mają być zaprojektowane specjalnie dla stacji paliw w sieci PKN Orlen.

W założeniach, wytworzona przez wiatraki energia w pierwszej kolejności ma być wykorzystana na potrzeby własne stacji paliw, jednak ewentualne nadwyżki mogą zostać również dystrybuowane na zewnątrz. Pilotażowo projekt, który zakłada instalację siłowni wiatrowych o pionowej osi obrotu i mocy do 40kW, ma zostać zrealizowany już w przyszłym roku.

Koncern planuje, że inwestycja zostanie zrealizowana w formule „pod klucz” (EPC), wykonawca będzie więc musiał wykonać wszystkie prace projektowe i budowlane, łącznie z uzyskaniem pozwolenia na budowę i przyłączeniem elektrowni do sieci.

– Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy niskiej prędkości wiatru, pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok – uzasadniają decyzję o inwestycji w PKN Orlen. – Konstrukcje o pionowej osi charakteryzują się mniejszym poziomem hałasu od swoich tradycyjnych odpowiedników o poziomej osi. W związku z tym, eksploatacja urządzenia nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji – argumentują.Turbina wiatrowa ma również zostać wyposażona w system SCADA, który umożliwia rejestrację np. warunków atmosferycznych, prędkości i kierunku wiatru, temperatury powietrza, wilgotności powietrza czy ciśnienia atmosferycznego.

Zapytaliśmy w koncernie, czy znana jest już lokalizacja stacji, które będą uczestniczyły w pilotażowym projekcie i czy takie wiatraki zobaczymy również w Płocku?

– Na tym etapie koncentrujemy się na parametrach technicznych projektu i wyborze dostawcy. Jest zatem za wcześnie, aby mówić o dalszych szczegółach – informuje biuro prasowe PKN Orlen.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU