REKLAMA

Zamiast książek – tablet. Obdarowano dwie szkoły

REKLAMA

Coraz bliżej czasów, w których zamiast tradycyjnych, ciężkich książek, uczniowie będą korzystali z tabletu, który pomieści wszystkie podręczniki. W drugiej edycji akcji „Lekki plecak” urządzenia otrzymały szkoły podstawowe nr 15 oraz 23 z Płocka.

Pierwsza edycja tej akcji została przeprowadzona w kwietniu 2016 roku. Wówczas 180 tabletów otrzymała Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi nr 23 w Płocku. Tym razem urządzenia, które ufundował PKN ORLEN oraz Gmina-Miasto Płock, przekazano również do Szkoły Podstawowej nr 15 na osiedlu Góry. Łącznie to 162 urządzenia, z czego 120 otrzyma SP23, a 42 tablety powędrowały do SP15.

PowiązaneTematy

Na tabletach zostaną zainstalowane multipodręczniki dla klas od czwartej do siódmej włącznie, co ma uatrakcyjnić uczniom edukację w szkołach, a jednocześnie pozwolić na odciążenie ich plecaków szkolnych.

Przypomnijmy, że projekt „Lekki plecak” realizowany jest w płockiej SP23 od 2008 roku – na początku polegał na tym, iż z podręczników, przekazanych przez starszych uczniów oraz absolwentów, korzystali w szkole młodsi uczniowie, którzy w domu mieli do dyspozycji własne książki.Koszt drugiej edycji projektu wyniósł 180 tys. zł, z czego PKN ORLEN dołożył 80 tys. zł, a Gmina-Miasto Płock  – 100 tys. zł.

Według wyliczeń Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka z zawartością nie powinna u dziecka przekraczać 10-15 proc. jego masy ciała. Ponadto ciężar zawartości powinien być rozłożony symetrycznie. Jedocześnie inspektorat podkreśla m.in., że na przekroczenie dopuszczalnego ciężaru plecaków uczniów mają wpływ takie czynniki jak obciążenie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów, które nie były ujęte w programie nauczania w danym dniu, noszenie dodatkowych słowników i książek, noszenie innych rzeczy niezwiązanych z programem nauczania (np. pamiętniki, albumy, zabawki, itp.), rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister, niewystarczający nadzór opiekunów nad zawartością tornistrów, a także trudności w pozostawianiu części podręczników i przyborów na terenie szkoły.

Inspektorzy podkreślają także, iż ciężki tornister może powodować u dziecka nasilenie bólu pleców, zmniejszenie pojemności płuc, sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.pkn