REKLAMA

Zakupiono bankrutującą spółkę? Władze Orlenu złożyły doniesienie do prokuratury

REKLAMA

Zarzut gigantycznej niegospodarności rozpatruje obecnie prokuratura, do której władze PKN ORLEN złożyły doniesienie. Chodzi o zakup w 2015 roku amerykańskiej spółki FX Energy, której kwota zadłużenia wówczas ponad dwuipółkrotnie przekraczała wartość aktywów.

Wątpliwości obecnego zarządu PKN ORLEN wzbudziła transakcja, do której doszło grudniu 2015 roku, kiedy funkcję prezesa pełnił jeszcze z nadania Platformy Obywatelskiej Jacek Krawiec.

W pierwszym etapie transakcji, w wyniku publicznego wezwania na akcje, zostało skupionych 78,21% akcji. W drugim etapie, na skutek decyzji podjętej przez Walne Zgromadzenie FX Energy o połączeniu tej spółki z należącą do ORLEN Upstream spółką specjalnego przeznaczenia (SPV), ORLEN Upstream stał się bezpośrednim właścicielem 100% akcji FX Energy i tym samym przejął pełną kontrolę nad aktywami należącymi do amerykańskiej firmy i podmiotów od niej zależnych.

Dokładnie 15 grudnia rozliczono wezwanie na akcje FX Energy, a 17 grudnia stanowisko prezesa objął Wojciech Jasiński (PiS).

Teraz okazuje się, że ta transakcja nie miała żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Amerykańska spółka była bowiem mocno zadłużona – jej zobowiązania kredytowe wynosiły około 163,4 mln zł. Za jej nabycie natomiast zapłacono ok. 324,2 mln zł, co łącznie z jej zobowiązaniami daje ogromną kwotę 487,6 mln zł. Jak podaje RMF FM, FX Energy dodatkowo dokapitalizowano kwotą ponad 360 mln zł, m.in. poprzez emisję obligacji.Co na to PKN ORLEN?

– W tej sprawie prowadzone jest postępowanie, współpracujemy z prokuraturą. Dla dobra prowadzonego śledztwa nie możemy udzielać jednak szczegółowych informacji na ten temat – wyjaśnia nam biuro prasowe koncernu.

FX Energy to spółka, która poszukuje ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce w złożach łupkowych. W momencie przejęcia jej działalność koncentrowała się na terenach Niżu Polskiego, spółka dysponowała również blokiem poszukiwawczym w basenie lubelskim, sąsiadującym z posiadanymi przez ORLEN Upstream koncesjami (Wołomin oraz Garwolin) oraz prowadziła wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej w USA na terenie stanów Montana i Nevada.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. Ja says:

    I co, dopiero po czterech latach jakiś pisinteligent na to wpadł? A dlaczego obecnego zarządu nie ściga się za zatajanie albo za brak nadzoru nad spółką?

  2. Johny says:

    no ale ktoś z poprzedniego zarządu nie miał domu nad morzem więc w tym 0,5mln można było to delikatnie upchnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU