REKLAMA

Zakończyły się prace na ul. Dobrzyńskiej i Traktowej

REKLAMA

– Cieszymy się z zamkniętej inwestycji, która powstała dzięki dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz dzięki pieniądzom unijnym – powiedział prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej poświęconej największej tegorocznej inwestycji drogowej w Płocku.

W piątek, 18 grudnia, oficjalnie zakończyły się ostatnie prace wykończeniowe prowadzone na ulicach Dobrzyńskiej, Traktowej oraz na ich skrzyżowaniach.

Co prawda, po powstałych na tych drogach rondach można było jeździć już od 30 listopada, jednak ze względu na brak oznakowania poziomego, ścieżek rowerowych, chodników, przejść dla pieszych oraz zatok autobusowych, inwestycja cały czas była realizowana.

Dopiero dzisiaj, zgodnie z zapowiedziami, że wszystkie roboty zostaną skończone do końca 2015 roku, droga w pełni została oddana do użytku.

[button link=”http://petronews.pl/do-konca-roku-dobrzynska-maszewska-i-traktowa-beda-przejezdne/” target=”new” color=”default”]Do końca roku Dobrzyńska, Maszewska i Traktowa będą przejezdne[/button]

Warto zauważyć również, że w związku z tym przedsięwzięciem powstała także między innymi infrastruktura kanalizacyjna i deszczowa.

– Była to inwestycja realizowana w ekspresowym tempie. Zawsze tak jest, że pod koniec perspektywy generują się pewne oszczędności. Oczywiście tutaj istniało pewne ryzyko, które polegało na tym, że inwestor, czyli miasto, musiało tę inwestycję rozliczyć do 31 grudnia. To, że zarząd województwa przyznał te pieniądze i zaufał miastu zaowocowało tym, że dzisiaj mamy naprawdę piękny fragment drogi – tak przebudowę ulic Dobrzyńskiej, Traktowej i Maszewskiej podsumował marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 24 mln zł, z czego około 20 mln pochodziło ze środków Unii Europejskiej, ze starej perspektywy, lat 2007-2013.

Korzystając z okazji, wiceprezydent Płocka Jacek Terebus wspomniał o nowej umowie, dotyczącej możliwości pozyskiwania przez Płock inwestorów.

[button link=”http://petronews.pl/plock-otrzyma-pomoc-od-paiiiz/” target=”new” color=”default”]Płock otrzyma pomoc od PAIiIZ[/button]– Umowę negocjowaliśmy długo, bo około siedmiu miesięcy, w czasie których PAIiIZ musiał zrobić weryfikację naszego i innych miast, pod kątem właśnie atrakcyjności inwestycyjnej. Na swojej stronie internetowej PAIiIZ opublikował raport przygotowany przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, na mocy którego razem z Piekarami Śląskimi otrzymaliśmy maksymalną ocenę 6, jako miasta wskazane do inwestowania – mówił z dumą wiceprezydent.

Oznacza to, że jeśli jakiś pracodawca będzie chciał zainwestować w naszym kraju, bądź wykorzystać istniejącą już w danym mieście infrastrukturę (np. hale produkcyjne), to PAIiIZ za każdym razem, wiedząc co Płock będzie promować, zwróci się z nim do miasta.

– Przede wszystkim, chcielibyśmy cały czas budować działalność wokół przemysłu chemicznego – tłumaczył Jacek Terebus. – Jednak nie mamy na myśli tylko przetwórstwa ropy, którą zajmuje się PKN Orlen, ale wykorzystanie wszystkich produktów, jakie z tego przetwórstwa powstają – dodał.

W latach 2004-2013 zarząd województwa mazowieckiego przyznał beneficjentom z subregionu płockiego blisko 900 mln zł z UE (ZPORR 2004-2006, RPO WM 2007-2013 i PO KL i PROW), dzięki czemu udało się zrealizować ok. 770 inwestycji, w tym m.in. wybudować ponad 120 km dróg, odrestaurować liczne zabytki czy przeprowadzić inwestycje w placówkach zdrowia.

Dzięki wsparciu unijnemu, w subregionie płockim przeprowadzono łącznie ok. 770 inwestycji – 32 w ramach ZPORR 2004-2006, 323 w ramach PROW, ponad 150 w ramach RPO WM 2007-2013 oraz ponad 300 w ramach PO KL 2007-2013.

Co ważne, właśnie rozpoczęła się nowa perspektywa środków unijnych na lata 2014-2020. Jak informuje urząd marszałkowski, w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego do wykorzystania będzie ponad 2,88 mld zł. Po te środki będą mogli sięgnąć przedsiębiorcy, instytucje naukowe oraz samorządy.

Pierwsze konkursy już ruszyły, kolejne – 12 konkursów – pojawią się w pierwszym kwartale nowego roku. Wśród nich m.in. wsparcie inicjatyw ważnych społecznie – tworzenie miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej i dotacje na edukację dorosłych (oba jeszcze w lutym) oraz dofinansowanie do rozwoju usług społecznych na rzecz aktywnej integracji dla osób niesamodzielnych i starszych (marzec).

Szczegółowe informacje dotyczące RPO WM 2014-2020 oraz terminów konkursów dostępne są na stronach internetowych www.mazovia.pl oraz www.funduszedlamazowsza.eu

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU