REKLAMA

Zaczyna się sezon wypadków na drogach

REKLAMA

Jesień już w pełni, i chociaż na razie rozpieszcza nas słonecznymi dniami, to już wczesnym wieczorem widoczność na drogach jest mocno ograniczona. Płocka policja radzi, w jaki sposób zabezpieczyć się przed wypadkami, spowodowanymi słabą widocznością pieszych.

Według policji, najbardziej niebezpiecznym okresem jest początek jesieni, kiedy kierowcy przyzwyczajeni do letnich i z reguły dobrych warunków jazdy, często zapominają o zmieniających się na gorsze warunkach podróżowania. Prowadzi to często do nieprzyjemnych zdarzeń drogowych, których przyczyną jest brak przewidywania przez kierowcę zmian warunków drogowych.

PowiązaneTematy

Bardzo wcześnie rano oraz po zmroku na drodze może zrobić się ślisko. Nieprzyzwyczajeni do śliskiej nawierzchni kierowcy mogą stracić panowanie nad pojazdem podczas hamowania. Spadające i leżące na drodze liście, w połączeniu z opadami deszczu czy też mokrego śniegu powodują, że samochód również traci przyczepność, o czym kierowca powinien pamiętać i przewidywać konsekwencje poruszania się z nadmierną prędkością.

Kierowcy, zwłaszcza ci, którzy poruszają się po zmroku w terenie niezabudowanym lub przejeżdżają przez słabo oświetlone miejscowości usytuowane przy drogach, muszą przewidywać, że na drodze może w każdej chwili pojawić się pieszy lub rowerzysta bez elementów odblaskowych. Prawdopodobne jest również pojawienie się osoby w stanie nietrzeźwym. Kierowcy w tych miejscach powinni zmniejszyć prędkość, aby mieli szansę na uniknięcie wypadku.

Bardzo ważną ochroną dla pieszych, którzy po zmroku poruszają się na drogach poza terenem zabudowanym, zakładanie elementów odblaskowych lub jakiegokolwiek innego oświetlenia, które będzie znakiem dla kierowców i spowoduje, że kierowca ze znacznie większej odległości ich zauważy. Warto taki apel skierować do najbliższych, przypominając im o odblaskach za każdym razem, kiedy wychodzą z domu lub przewidują powrót po zmroku. Policja uczula również wszystkich pieszych, aby pamiętali o konsekwencjach poruszania się po zmroku w stanie nietrzeźwym. Mogą wówczas potknąć się na drodze lub stracić równowagę i przewrócić się pod koła nadjeżdżającego pojazdu. W takim przypadku kierowca nie ma szans na odpowiednią reakcję i dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków.

Z obserwacji policjantów wynika, że najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi w terenie niezabudowanym lub w rejonach miejscowości, które usytuowane są przy drogach. Dlatego też policjanci doradzają, żeby skorzystać z gościny osób, z którymi piesi spożywają alkohol, aby nie wracać po zmroku do domu.