REKLAMA

Za nami kolejna Biesiada Literacka [ZDJĘCIA]

REKLAMA

W poniedziałek uczniowie szkół ponadpodstawowych z regionu zmierzyli się w literackiej rywalizacji. Biesiada Literacka zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku dodatkowo była spotkaniem z wybitnym pisarzem z naszego miasta.

25 listopada odbyła się XXIV edycja Biesiady Literackiej organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku. Konkurs zgromadził osiemnaścioro młodych twórców z Płocka i okolicznych powiatów. Każdy z uczestników – uczniów okolicznych szkół ponadpodstawowych – miał przedstawić w 5 minut swój własny utwór.

PowiązaneTematy

Uczestnicy konkursu mogli przygotować na Biesiadę Literacką wiersz albo fragment swojej prozy (opowiadanie, pamiętnik, felieton, esej). Młodzież zaprezentowała własną twórczość przed komisją sędziowską w składzie: Monika Szpakowska – nauczyciel polonista z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, Marta Jaroszewska – nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Płocku, Teresa Radwańska – redaktor Tygodnika Płockiego oraz Magdalena Cieślińska – redaktor PTV Płockiej Telewizji.

fot. Wiktor Pleczyński

– Mam bardzo pozytywne odczucia jak na razie, spodziewałam się bardzo wysokiej poprzeczki i przyznam szczerze, że bardzo mnie to stresowało, ale bardzo się cieszę, że tutaj przyszłam. W pewien sposób takie wyrzucenie z siebie tych wszystkich swoich przemyśleń w postaci poezji, tak żeby inni usłyszeli, dowartościowało mnie. Myślę, że to był dobry pomysł, że tutaj przyszłam, jestem naprawdę zadowolona – mówiła Nikola Motyka, jeszcze nie wiedząc, że wygrała konkurs.

Również pozostali uczestnicy wydarzenia wysoko ocenili wartość „Biesiady Literackiej”. Kacper z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej szczególnie podkreślił wartość możliwości porównania poziomu swojej twórczości na tle rówieśników. Młody twórca zwrócił uwagę, że takie konkursy dają szansę lepiej rozwijać talent literacki.

Mistrzem XXIV Biesiady Literackiej została, jak wspomnieliśmy, Nikola Motyka z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku za wiersz „Moje zniknięcie” (nauczyciel: Monika Szpakowska). II miejsce zajął Hubert Wiktorzak – Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego w Płocku za fraszkę „Przyjaciel” (nauczyciele: Maria Kwiatkowska, Janina Maziarz-Bieniek). Natomiast III miejsce zajęła Julia Żuchowska – Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu, opowiadanie „Dwa metry nad ziemią” (nauczyciel: Joanna Kloc).

– Konkurs jak zwykle w przesympatycznej atmosferze. Ci, którzy są z nami od lat wiedzą, że to jest miejsce, gdzie przede wszystkim kochamy ludzi i kochamy ich twórczość. Prace komisji, niestety, w tym roku były wyjątkowo trudne. Naprawdę była tak duża różnorodność prac, różnorodność gatunków, stylów, też podejmowanych problemów w tej twórczości, że właściwie te trzy pierwsze miejsca to są trzy pierwsze miejsca wyróżnione. Trudno było bowiem nam kogokolwiek odrzucać, stąd wszyscy zostali nagrodzeni. Mieliśmy problematykę współczesną, smartfon moim przyjacielem, mieliśmy ironiczne spojrzenie na rzeczywistość, mieliśmy też poezję naprawdę już dojrzałą, co zaskakuje u ludzi, którzy jednak dopiero wchodzą w dorosłe życie. Wielka przygoda intelektualna, ale też wielki trud wyboru, bo wszystkie prace nas zachwyciły, po kilkakroć czytaliśmy zwłaszcza niektóre, bo tak trudno było nam podjąć decyzję – opowiadała przewodnicząca komisji Monika Szpakowska.

Przy ocenie utworów jury wzięło pod uwagę twórczy charakter utworu, samodzielność i oryginalność, poprawność stylistyczną i językową. Znaczącą rolę odgrywał również poziom literacki oraz sposób prezentacji utworu.

– Cieszę się, że ponownie literackie prezentacje były ciekawe, zaskakujące i poruszające. Świadczy o tym aktualna tematyka prezentowanych utworów. Dziękujemy za wzruszenia i radość, których dostarczyła lektura prac młodych twórców. Doceniamy również zaangażowanie nauczycieli, którzy inspirują uczniów do działania – mówiła Agnieszka Olczyk-Twardy, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.fot. Wiktor Pleczyński

Gościem specjalnym tegorocznego konkursu był płocki pisarz Jacek Ostrowski, który rozmawiał z młodzieżą o warsztacie twórcy. Autor „Paragrafu 148”, „Czarnego wdowca” i „Sarkofagu” przedstawił wskazówki i rady, dotyczące pierwszych literackich prób oraz w zaskakujący sposób zachęcił do podejmowania niekończących się prób przelewania na papier swoich emocji.

– Piszcie bez końca. Odłóżcie swój tekst na kilka miesięcy i przeczytajcie go jeszcze raz, jeśli będziecie chcieli go zmienić, to bardzo dobrze! To znaczy, że się rozwijacie – mówił płocki pisarz.

W trakcie wydarzenia wręczone zostały również nagrody w konkursie fotograficznym „Z książką przez Mazowsze”.

I miejsce – Renata Okońska – nauczyciel Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach
II miejsce – Wioletta Wróblewska, nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brudzeniu Dużym,
III miejsce – Monika Zawadzka – Wiktorowicz, nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Cieksynie.

Nagrody wręczył Tomasz Kominek, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku.

Wydarzenie odbyło się w auli III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, współorganizatora XXIV Biesiady Literackiej.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Organizator: Biblioteka Pedagogiczna w Płocku
Współorganizator: Województwo Mazowieckie, III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU