REKLAMA

XV sesja Rady Miasta. „Te druki dostarczono nam za pięć dwunasta”

REKLAMA

Już sam początek obrad był burzliwy, chociaż nic na to nie wskazywało, wszak temat polityki parkingowej miał być dyskutowany dopiero później. Po standardowym początku obrad i wyborze komisji uchwał i wniosków, przewodniczący Rady Miasta Artur Jaroszewski poinformował, że prezydent Andrzej Nowakowski chce dołączyć do porządku obrad trzy kolejne dokumenty…

Jak wytłumaczył przewodniczący rady, dodatkowe dokumenty dotyczą:

  • Przeniesienia filii bibliotecznej nr 11 z Armii Krajowej do Dworca PKP,
  • Wystosowanie apelu do rządu ws. pozostawienia siedziby spółki PKN Orlen w Płocku,
  • Wystosowanie apelu do Prezesa Rady Ministrów ws. uzupełnienia ewentualnych ubytków budżetowych wynikających z tytułu podniesienia kwoty wolnej od podatku.

Na reakcję opozycji nie trzeba było długo czekać. Minęło zaledwie kilka chwil, a na mównicy stała już przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Wioletta Kulpa.

– Jak to się dzieje, że pan prezydent tworzy dwa apele, w ogóle nie konsultując tego z nami? Na jakikolwiek apel ws. Narodowego Funduszu Zdrowia, który przeznacza na nasze miasto coraz mniej pieniędzy, czekaliśmy cztery miesiące! – grzmiała radna. – Czy radni mają dyskutować nad jakimiś medialnymi doniesieniami? – pytała ws. apelu o pozostawienie siedziby spółki PKN Orlen w Płocku. – Ja np. słyszałam zupełnie co innego, że ten pomysł został porzucony. Prezydent przedstawia nam apel, nie konsultując tego z nami, tak za pięć dwunasta. Wczoraj po południu obradowała komisja skarbu i nie było jeszcze takich dokumentów. Na apel ws. NFZ czekaliśmy cztery miesiące, a teraz jest ad hoc. Trochę niepoważne zachowanie – komentowała radna.

W swojej odpowiedzi prezydent Andrzej Nowakowski wskazał, że przyjęcie apeli jest zależne tylko i wyłącznie od radnych, a prosi jedynie o włączenie ich do porządku obrad.

– Jako prezydent miasta muszę reagować. Sprawa konsolidacji PKN Orlen, Lotosu i PGNiG to nie są tylko doniesienia medialne, ale słowa ministra skarbu. Wystosowałem w tej sprawie pismo do pani premier, ministra skarbu oraz prezesa Orlenu. W mojej ocenie, wystosowanie takiego apelu jest jak najbardziej właściwe, jednak ostateczna decyzja należy do państwa – mówił prezydent.Argumentował, że podniesienie kwoty wolnej od podatku może uszczuplić budżet miasta o 20-25 mln złotych. Z kolei Orlen, to oprócz wpływów do miejskiej kasy z tytułu podatku CIT, także miejsca pracy i współpraca z samorządem lokalnym. – Chodzi także o kwestie prozdrowotne, które całkiem niedawno budziły na tej sali ogromne emocje – przypominał Andrzej Nowakowski.

Radna Kulpa nie odpuszczała, sugerując, że dokumenty te przygotowano „na kolanie” i bez stosownego uzasadnienia. – Panie Andrzeju, prezydencie Płocka: dlaczego wybiórczo dba pan o interesy Płocka? Gdzie pan był, gdy chciano sprzedać Orlen Ochronę? Gdy sprzedawano KolTrans? Medicę? Nie było wtedy żadnych apeli. Dobrze, że się pan obudził, w piątym roku kadencji – ironizowała radna. – Takie apele powinny przejść teraz przez komisje merytoryczne. Tak mi państwo tłumaczyliście ws. apelu do NFZ – dodała.

– Te spółki nie zmieniły siedziby, tylko właściciela. Nadal mieszczą się w Płocku. W przypadku KolTransu wydaje mi się, że nic nie jest przesądzone – ripostował prezydent. – Nie wiem, czy pan w ogóle spotyka się z pracownikami Orlenu. Nie ma pan żadnej wiedzy na temat KolTransu. Dokumenty sprzedaży przygotowane były na miesiąc przed wyborami, czekano tylko na decyzję UOKiK-u. Państwo sprzedaliście KolTrans PKP Cargo, a PKP Cargo nie ma siedziby w Płocku – odbijała piłeczkę radna.

Wymianę zdań uciął dopiero przewodniczący rady. – Bardzo proszę… KolTrans nigdy nie był i nie będzie własnością miasta – podpowiedział Artur Jaroszewski, po czym poddał pod głosowanie radnych dodatkowe punkty obrad zaproponowane przez prezydenta. Głosami bezwzględnej większości wszystkie zostały dodane do porządku obrad.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU