REKLAMA

Wznowiono prace na terenie byłej komendy policji

REKLAMA

Na terenie dawnej płockiej komendy w Płocku wznowiono prace archeologiczne. Mają one na celu odnalezienie szczątków ofiar komunistycznego terroru z lat 40. i 50. XX wieku.

2 listopada br. na terenie byłego płockiego więzienia NKWD i UB (budynek przy ul. 1 Maja) ponownie rozpoczęły się prace badawcze kierowane przez Instytut Pamięci Narodowej. W 2015 roku odnaleziono na tym terenie trzy szkielety ludzkie, w związku z czym IPN zapowiadał, że wznowi badania w następnym roku. I tak się stało.

– Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął prace 2 listopada na placu przy ul. 1 Maja i zaczął rozbiórkę 11 garaży – informuje Huber Woźniak z zespołu ds. współpracy z mediami płockiego ratusza. – Prace mają na celu odnalezienie szczątków ludzkich. 18 października 2016 r. Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski podpisał w tej sprawie porozumienie z Biurem Poszukiwania i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej – wyjaśnił.

Umowę podpisał Wiceprezes IPN, pełniący funkcję dyrektora, Krzysztof Szwagrzyk. Porozumienie ma na celu „użyczenie nieruchomości do przeprowadzenia prac archeologicznych, polegających na poszukiwaniu śladów zbrodni hitlerowskich i komunistycznych”.Pracami kierują doktor Tomasz Borkowski i Michał Nowak – archeolodzy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

– Z dokumentacji wynika, że na tym obszarze mogą być pochowane i inne ofiary reżimu, ale trudno jeszcze oszacować ile – wypowiada się Michał Nowak, archeolog IPN. – Prace są kontynuacją działań zeszłorocznych, kiedy to na terenie aresztu odnaleziono szczątki, należące do minimum trzech osób. Tym razem działania archeologiczne są podjęte w miejscu garaży, które poddajemy rozbiórce. Miejsce zostało wybrane ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo odnalezionych szczątków z ubiegłego roku – podkreśla.

Budynek dawnego aresztu NKWD i UB, znajdujący się w centrum Płocka przy ul. 1 Maja, to kamienica powstała w ubiegłym stuleciu. W 1941 r. gmach przejęło Gestapo, a po zakończeniu II wojny światowej NKWD i UB. W kolejnych latach wprowadziło się tam MO i SB. Do 2014 roku kamienicę zajmowała komenda policji.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU