REKLAMA

Wysokie ceny maseczek ochronnych? Zdecydowana reakcja UOKiK

REKLAMA

W związku z zagrożeniem koronawirusem, co niektórzy „przedsiębiorczy” przedsiębiorcy wykorzystują strach ludzi i chęć zakupu maseczek ochronnych. Ich ceny poszły drastycznie w górę, a – jak udowadnia nasz czytelnik – zamiast maseczek potrafią sprzedawać… czepki.

Stanowczo zareagował na doniesienia o wykorzystywaniu strachu przed koronawirusem prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak informuje UOKiK, Tomasz Chróstny otrzymał informację, że dwie hurtownie wypowiedziały szpitalom umowy na dostawy środków ochrony indywidualnej, a których uzupełnienie zostało powierzone Agencji Rezerw Materiałowych. Hurtownie z premedytacją rozwiązują umowy, aby uzyskać znacznie wyższe ceny m.in. maseczek chirurgicznych.

– We wszczętym postępowaniu zweryfikujemy, czy hurtownie wypowiadając umowy szpitalom nie łamią przepisów prawa konkurencji, w tym poprzez nadużywanie pozycji dominującej lub zawieranie zmów cenowych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. – Zerwanie umowy szpitalom po to, aby podnieść cenę lub sprzedać produkty na rynku, zamiast dostarczyć je placówkom medycznym w ramach wcześniej zawartych umów, to działanie nie tylko haniebne, ale również sprzeczne z ustawą. Pacta sunt servanda – umów należy dotrzymywać – podkreśla.

Prezes UOKiK dodaje, że każdy tego typu przypadek będzie niezwłocznie zgłaszany do urzędu, który publicznie będzie informował, które podmioty nie zachowują się odpowiedzialnie, odstępując od zawartych ze szpitalami umów.

– Względem nich podejmiemy stanowcze działania, zgodnie z wszelkimi dostępnymi nam prawnie mechanizmami. Apeluję do sprzedawców i właścicieli hurtowni, aby nie wykorzystywali strachu i dezinformacji do podnoszenia cen środków ochrony indywidualnej, w tym maseczek ochronnych – stanowczo podkreśla Tomasz Chróstny.

Zaznaczmy, że maksymalna kara, którą może nałożyć w tym przypadku prezes UOKiK, to 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Urząd nie wyklucza też zawiadomienia prokuratury i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ponieważ kwestionowane działania mogą naruszać przepisy kodeksu karnego oraz sprowadzenia stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowia.

Do tego, niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia podlega regulacji na gruncie ustawy prawo zamówień publicznych, związanej z możliwością wykluczenia takiego wykonawcy z przyszłych procedur zamówieniowych przez zamawiających.UOKiK informuje także, iż dyrektorzy szpitali mogą zgłaszać urzędowi przypadki łamania prawa pod numerem specjalnej infolinii, której numer zostanie im przekazany przez Ministerstwo Zdrowia.

Warto wiedzieć, że Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają noszenie maseczek (i zgłaszanie się do lekarza) jedynie wszystkim osobom mającym gorączkę, trudności z oddychaniem, kichającym i kaszlącym. Na stronie WHO można również przeczytać, że maska nie ochroni przed infekcją, a nawet może stać się jej źródłem, jeśli nosząca ją osoba nie zwraca uwagi na inne działania profilaktyczne, takie jak częste mycie rak mydłem lub odkażanie ich żelem zawierającym alkohol. Według przeważającej części specjalistów, działanie maseczki przez osoby niezakażone wpływa raczej na samopoczucie, a nie na nasze bezpieczeństwo.

Tymczasem, jak informują nas czytelnicy, w Płocku maseczki trudno dostać. Na aukcjach internetowych natomiast ich ceny są bardzo wysokie lub… jako maseczki „pomysłowi” sprzedawcy oferują coś, co standardów maseczki nie spełnia w żadnym wymiarze, np. czepki… Uważajmy więc na oszustów i przede wszystkim nie dajmy się zwariować.

Zdjęcie przesłane przez czytelnika

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie? „Jeśli wróciłeś z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu…” [ZALECENIA]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. gość says:

    januszom biznesu, szczególnie tym, co wmawiają, że maska chirurgiczna (dotychczas za 20 gr, teraz za 40 zł) chroni przed koronowirusem, powinna zająć się bardzo dokładnie skarbówka i prokuratura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU