REKLAMA

Wyruszą z Płocka do Jasnej Góry

REKLAMA

36. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: „Żywe diamenty Maryi”. W tym roku mija trzysta lat od koronacji koronami papieskimi Ikony Jasnogórskiej. To wydarzenie stało się inspiracją do hasła tegorocznej pielgrzymki. Tematem „rekolekcji w drodze” będzie natomiast przesłanie płynące z Fatimy, w związku z setną rocznicą Objawień Fatimskich.

Pielgrzymka wyruszy ze Wzgórza Tumskiego 6 sierpnia br. po Mszy św. koncelebrowanej w bazylice katedralnej, pod przewodnictwem Biskupa Płockiego o godz. 6 rano.

– Zapraszamy do koncelebry wszystkich księży związanych z dziełem pielgrzymki, gości i sympatyków. Trasa pielgrzymki została podzielona na 9 etapów (około 30 km dziennie). Wejście na Jasną Górę będzie 14 sierpnia 2017 r. w godzinach porannych 7.30-8.15 – informuje Ks. Jacek Prusiński, Przewodnik Główny 36. Pieszej Pielgrzymki

Do zapisu na pielgrzymkę służy wyłącznie indywidualna Karta Uczestnictwa wg wzoru przekazanego do parafii lub ze strony internetowej: www.pielgrzymka.com. Zawiera ona niezbędne dane osobowe pielgrzyma.

– Prosimy o czytelne i rzetelne jej wypełnienie. Zapisy indywidualne i zbiorowe na pielgrzymkę organizują w swoich parafiach miejscowi duszpasterze, a następnie zgłaszają pielgrzymów w punkcie zapisów mieszczącym się w Opactwie Pobenedyktyńskim w dniach 3, 4 i 5 sierpnia br. w godz. od 10 do 17. Pielgrzymka ma charakter rekolekcji w drodze, a nie rajdu turystycznego – dodaje Ks. Jacek Prusiński.

Jak informuje organizator pielgrzymki, opłata pielgrzymkowa (wpisowe + bagaż + koszulka w kolorze grupy), wynosi 100 zł od osoby. Dzieci do 13 lat płacą 80 zł, rodziny (co najmniej trzy osoby z jednego domu) – 200 zł. Opłata ta przeznaczona jest na ubezpieczenia (OC i NW), leki i środki medyczne, sanitariaty (toi-toi), funkcjonowanie kuchni pielgrzymkowej oraz innych służb (opłaty wynajętych samochodów), identyfikatory pielgrzymkowe, Książeczki Pielgrzyma i inne materiały. Koszt bagażu wynosi 25 zł i uiszcza się go razem z wpisowym. Z kierowcą samochodu bagażowego trzeba uzgodnić i dodatkowo opłacić przewóz bagażu z Częstochowy oraz materiałów nietypowych, np. butli gazowej, której nie wolno pakować do plecaka, by nie narażać na niebezpieczeństwo samozapłonu. Pielgrzymi uiszczają wpisowe i opłatę za bagaż przy zapisie.

Bagaż osobisty oddaje się do samochodu swojej grupy, zatrzymując przy sobie tylko te rzeczy, które będą potrzebne w czasie drogi. Kierowca samochodu bagażowego odpowiada za transport bagażu oddanego pod jego zarząd. Osoby, które zamierzają wziąć udział w niecałej pielgrzymce np. w weekend, zobowiązane są do zgłoszenia się do Służby Informacji po przybyciu na trasę i dokonania wpłaty 10 zł za dzień.

– Zapraszamy do duchowego pielgrzymowania wszystkich tych, którzy z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo. Pragniemy w ten sposób utworzyć wielką wspólnotę modlitewną, która będzie wspierać wszystkich wędrujących w tak ważnych intencjach Kościoła, Ojczyzny, rodzin i osobistych. Na pątniczym szlaku będziemy pamiętać o duchowych pielgrzymach, m.in. wysyłając pozdrowienia z trasy – zachęca Ks. Jacek Prusiński, Przewodnik Główny 36. Pieszej Pielgrzymki.

Zapisy na Pielgrzymkę Duchową organizują w swoich parafiach miejscowi duszpasterze, sporządzając listę z danymi (nazwisko i imię, dokładny adres z kodem, parafia) i przekazując ją do Biura Informacji Pielgrzymkowej.– Przy zapisie duchowi pielgrzymi składają dobrowolną ofiarę. Duchowi pielgrzymi otrzymają specjalnie przygotowany modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień wraz z dokładną trasą pielgrzymki. Podczas dziewięciu dni pielgrzymki, zachęcamy duchowych pielgrzymów do udziału w codziennej Mszy św. oraz w wieczornym Apelu Jasnogórskim w kościele parafialnym – dodaje Ks. Jacek Prusiński.

Zespół odpowiedzialnych za służby:
– Przewodnik Pielgrzymki – ks. Jacek Prusiński
– Kierownictwo trasy – ks. Łukasz Gach
– Liturgia – ks. Piotr Gadomski
– Kwatermistrz – ks. Andrzej Rutkowski
– Kuchnia – Piotr i Magda Poryzińscy
– Zaopatrzenie – Andrzej Jakubowski; Mirosław Sitek
– Służba Ekologiczna – Iwona Myślińska, Krzysztof i Irena Kinalscy
– Służba Techniczna – Piotr Bachman
– Służba Medialna – ks. Jacek Wichorowski
– Informacja – Agnieszka Czaplicka, Agnieszka Sitek- Służba Zdrowia – ks. Marcin Zębala i Marta Zębala
– Kantor Pielgrzymki – Antonina Cieślińska i Mateusz Lampkowski
– Katolickie Radio Diecezji Płockiej – ks. Krzysztof Świerczyński

GRUPA i PRZEWODNIK:
BIAŁO-CZERWONA – ks. Marek Wiśniewski
BIAŁA – ks. Grzegorz Sieczka i ks. Tomasz Dec
BŁĘKITNA – ks. Krzysztof Drzazgowski
BRĄZOWA – ks. Paweł Sobiecki
GRANATOWA – ks. Dariusz Malczyk, dk. Krzysztof Stawicki, dk. Mateusz Wilczyński
MIEDZIANA –ks. Sławomir Grzela
POMARAŃCZOWA – ks. Adam Węgrzyn SDB
SREBRNA – ks. Wojciech Czajkowski
ZIELONA – ks. Krzysztof Załęski
ZŁOTA – ks. Arkadiusz Czubakowski
ŻÓŁTA – ks. Kamil Kowalski

Pielgrzymka będzie wędrowała w 11 grupach. Dekanaty zostały związane z określonymi kolorami grup. Przy zapisie pielgrzymów należy przestrzegać niżej podanej rejonizacji:
– biała 26 (parafii) Ciechanów-Wsch. i Zach., Strzegowo
– biało-czerwona 38 (parafii) Płock-Wsch., Płock-Zach, Bodzanów, Bielsk
– błękitna 16 (parafii) Nasielsk, Zakroczym
– brązowa 32 (parafii) Rypin, Dobrzyń n/Drwęcą, Żuromin
– granatowa 33 (parafii) Płońsk, Raciąż, Wyszogród
– miedziana 14 (parafii) Mława
– pomarańczowa grupa salezjańska
– srebrna 18 (parafii) Pułtusk, Serock
– zielona 27 (parafii) Sierpc, Dobrzyń n/Wisłą, Tłuchowo
– złota 25 (parafii) Przasnysz, Maków Mazowiecki, Dzierzgowo
– żółta 15 (parafii) Gostynin, Gąbin.

– Informujemy, że stałym miejscem udzielania sakramentu małżeństwa w czasie pielgrzymki jest Głogowiec (7.08). Do dnia 31 lipca należy zgłaszać ewentualne śluby do ks. Piotra Gadomskiego (tel. 608 362 481), odpowiedzialnego za służbę liturgiczną. Formalności dotyczące zawarcia sakramentu małżeństwa załatwia się w swojej parafii – oznajmia Ks. Jacek Prusiński.

Na pielgrzymkę należy zabrać ze sobą namiot, gdyż możliwości noclegowe u gospodarzy są ograniczone. Na pielgrzymkę nie powinno zabierać się rzeczy cennych, o dużej wartości. Osoby niepełnoletnie powinny obowiązkowo posiadać: pisemną zgodę rodziców na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego w razie konieczności (wyrażoną na karcie uczestnictwa, oraz książeczce pielgrzyma) oraz dorosłego opiekuna, którego imię i nazwisko musi być wymienione w/w karcie. Kto nie będzie spełniał powyższych warunków nie zostanie zapisany na pielgrzymkę.

– Ze względu na wysokie koszty leków i środków opatrunkowych bardzo prosimy, by pielgrzymi zabrali ze sobą niezbędne środki opatrunkowe (bandaże, plastry, watę itp.) i leki, zwłaszcza osobiste. Wszystkich lekarzy, pielęgniarki oraz ratowników medycznych, którzy pragną wesprzeć swoją wiedzą i pomocą Służbę Medyczną podczas pielgrzymki, uprzejmie zapraszamy do współpracy – zaprasza Ks. Jacek Prusiński.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU