REKLAMA

Wypadek w gm. Brudzeń Duży – jedna osoba ranna, zniszczonych pięć aut

REKLAMA

Jedna osoba ranna, uszkodzonych pięć aut i ogrodzenie posesji – to bilans wypadku, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę w Sikorzu (gm. Brudzeń Duży).

W nocy z 27 na 28 lipca, parę minut przed godz. 3, w pobliżu ronda w Sikorzu doszło do wypadku.

– Gdy dojechaliśmy na miejsce zdarzenia, zastaliśmy samochód osobowy, który wypadł z drogi, staranował ogrodzenie i wjechał na prywatną posesję, uszkadzając cztery samochody osobowe – informują strażacy z OSP Sikórz.

Straż pożarna zabezpieczyła miejsce zdarzenia, ewakuowała osobę poszkodowaną z pojazdu na deskę, odłączyła też akumulatory z rozbitych pojazdów.– Sprawca zdarzenia został przekazany załodze pogotowia ratunkowego i przetransportowany przez ZRM do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku – wyjaśnia OSP Sikórz.

W akcji, oprócz OSP Sikórz, brały udział również dwa zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz policja.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 6

 1. He he says:

  Redaktorze Policja to nazwa instytucji. Piszemy z wielkiej litery. Buziaczki

  • MarekL says:

   znowu :/ wiesz ze wystarczy w Google wpisać aby wiedzieć, że kompletnie się mylisz?
   Nie ośmiesza się już.

  • No cóż… To ponownie za PWN:
   „Wielki słownik ortograficzny PWN pod red. E. Polańskiego (Warszawa 2017, s. 888) zamieszcza wyłącznie pisownię policja. Również Uniwersalny słownik języka polskiego PWN pod red. S. Dubisza podaje hasło policja (‘organ państwowy zorganizowany w sposób wojskowy, powołany do ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego’; ‘funkcjonariusze tego organu’; pot. ‘budynek mieszczący urząd tego organu, posterunek policji, komenda policji’). Inaczej potraktowali sprawę dwadzieścia lat temu prawnicy i ustawodawcy, tworząc i zatwierdzając Ustawę z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (DzU 1990 nr 30 poz. 179). Niewątpliwie odwołano się w tym wypadku do zwyczaju przedwojennego, wojennego i powojennego zapisywania nazw instytucji zajmujących się ochroną porządku i bezpieczeństwa publicznego wielką literą (np. Policja Państwowa, Policja Plebiscytowa, Policja Górnego Śląska, Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa, Milicja Obywatelska). Tyle że owe dwu- lub więcejwyrazowe określenia były nazwami własnymi (ważnych) organów, więc należało je zapisywać wielkimi literami. Po transformacji ustrojowej zdecydowaliśmy się jednak wyłącznie na słowo Policja (bez żadnego przymiotnika) w odniesieniu do ‘instytucji państwowej zajmującej się ochroną porządku i bezpieczeństwa publicznego, podległej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych RP’ i taki zapis (wielką literą) trafił do ustawodawstwa. To dlatego wiele osób, używając tego rzeczownika w tekstach naukowych, historycznych, współczesnych itp., zapisuje go wielką literą. I należy to chyba uznać za rzecz dopuszczalną, nie ma innego wyjścia. Dobrze by się stało, gdyby do następnych wydań WSO trafiły hasła Policja i policja i zostały wyposażone w odpowiednie definicje. Oczywiście, kiedy omawiany rzeczownik pojawia się w znaczeniu apelatywnym (‘jakakolwiek część tej instytucji’), śmiało należy go oddawać w druku małą literą (np. interwencja policji, patrol policji).
   Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie”.
   Tłumacząc na prostszy język: piszemy „Komenda Miejska Policji”, ale „policja”.

  • Nauczyciel says:

   Nie „z wielkiej litery,” ale „wielką literą”. Wróć do podstawówki

 2. Gienek says:

  Całe szczęście pijana młodzież nikogo nie zabiła.

  • Xanax says:

   A gdyby był to,, pijany dorosły ” to wszystko byłoby okey? Śmieszne jest takie dzielenie ludzi na grupy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU