REKLAMA

Wymalowano napisy obok kościoła w Płocku. „Boże chroń tęczę”

REKLAMA

Jak informuje nasz czytelnik, w pobliżu Kościoła św. Dominika w Płocku, słynnego już kościoła „Na Górkach”, ktoś umieścił kolorowe napisy. Tym razem zamieszczono tekst: „Boże chroń tęczę” oraz „God save the Queer”.

W piątek, 28 czerwca wieczorem otrzymaliśmy informację, że w pobliżu Kościoła św. Dominika w Płocku, przy ul. Tadeusza Kościuszki 16, a także na schodach od ul. Mostowej do Pomnika Broniewskiego, ktoś umieścił kolorowe napisy w języku polskim i angielskim.

Kontrowersyjne napisy w kościele i tęczowe flagi w święconce. Kłótnia księdza z przedstawicielem LGBT w Płocku [FILM]

PowiązaneTematy

Sprawdziliśmy – faktycznie zarówno na chodnikach, jak i na schodach i ścianach pojawiły się kolorowe napisy. Te w języku polskim brzmią „Boże chroń tęczę”, natomiast w języku angielskim „God save the Queer”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Boże chroń LGBT”. Queer (z ang. queer – dziwny, osobliwy, a jako rzeczniki „osoba homoseksualna”) to określenie używane od lat 90. XX wieku do opisywania społeczności LGBT i jej członków.Jak zauważył nasz czytelnik, policja była już na miejscu zdarzenia.

– Prowadzimy w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, w kierunku naruszenia przepisów, wynikających z art. 63a kodeksu wykroczeń – wyjaśniła nam sierż. sztab. Marta Lewandowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Przepis ten mówi o tym, iż „Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Karą za tego typu wykroczenie może być „przepadek przedmiotów służących lub przeznaczonych do popełnienia wykroczenia, choćby nie stanowiły własności sprawcy”, oraz nawiązka w wysokości do 1500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.