REKLAMA

Wyjątkowo trudny i ciekawy sezon dla ratowników WOPR.

REKLAMA

Ten sezon ratownicy płockiego WOPR z pewnością zapamiętają na długo. Okres letni już się skończył, czas na podsumowanie. Nie oznacza to jednak końca pracy ratowników – czym teraz zajmuje się WOPR i co planuje?

Rok 2018 był wyjątkowy w historii Rejonowego Płockiego WOPR. 18 maja ratownicy świętowali podczas uroczystej gali 40-lecie istnienia organizacji. Zaproszeni goście, dawni i obecni działacze, jak również postronni obserwatorzy zgodnie przyznawali, że WOPR Płock na stałe wpisał się w życie miasta i całego terenu swojego działania, czyli blisko 5000 km kw. zamieszkałych przez ponad 500 tys. ludzi.

PowiązaneTematy

Tragiczny początek i szybka pomoc

25 czerwca doszło do zdarzenia bez precedensu w historii organizacji – nad jej bazą zlokalizowaną na lewym brzegu Wisły przetoczyła się potężna trąba powietrzna, dokonując zniszczeń i spustoszeń, które w ciągu kilku minut całkowicie uniemożliwiły wykonywanie zadań ratownikom WOPR Płock. Niemal zupełnej destrukcji uległy trzy motorowodne łodzie, które na co dzień pełniły służbę ratowniczą na wodach Płocka oraz okolicznych gmin.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, władz miasta oraz wielu organizacji, firm i ludzi wielkiego serca, łodzie zostały gruntownie wyremontowane i ponownie zasiliły flotę płockiego WOPR. Zaraz po zdarzeniu, przy olbrzymim zaangażowaniu płockiej radnej, a jednocześnie kierownika działu sponsoringu społecznego i CSR w PKN ORLEN Wioletty Kulpy, Fundacja „DAR SERCA” podjęła decyzję o zakupie nowoczesnej łodzi typu RIB na potrzeby organizacji.

Dzięki najnowocześniejszym systemom elektronicznym zainstalowanym na łodzi, płocki WOPR stał się kompatybilny z innymi jednostkami ratowniczymi operującymi na wodach również w obszarze poszukiwań, a więc rozszerzył paletę swoich działań. Jest to pierwsza jednostka, która dzięki swojemu wyposażeniu w zaawansowaną elektronikę pozwala płockim ratownikom na prowadzenie poszukiwań pod wodą.

Intensywny sezon

Sezon letni to kolejny pracowity czas w działalności organizacji. Strzegąc bezpieczeństwa, płoccy ratownicy permanentnie patrolowali Wisłę, jak również wody pojezierza gostynińskiego i sierpeckiego, a dzięki współpracy ze swoim głównym sponsorem, firmą Orlen, już po raz trzeci uruchomione zostało strzeżone kąpielisko w Grabinie, gdzie w słoneczne dni nawet 4-5 tysięcy ludzi korzystało z uroków tego wyjątkowo atrakcyjnego miejsca – i co ważne, nikt nie utonął ani nie doznał uszczerbku na zdrowiu.

Mieszkańcy Płocka postawili na WOPR

Dzięki ogromnej życzliwości mieszkańców Płocka, w ramach realizacji budżetu partycypacyjnego 2017 roku, 17 października płocki WOPR otrzymał największą jednostkę, jaka operuje we flocie organizacji – 7,5 metrową łódź, na której pokładzie mieści się nawet 10 osób i która wyposażona jest w potężny 200-konny silnik i najnowsze zdobycze elektroniki dedykowane do służby na wodzie.Jednostka, co ważne dla ratowników, ma kabinę, co znacząco ułatwi działanie w trudnych warunkach pogodowych, szczególnie we wrześniu i październiku. Dzięki wyposażeniu jednostki w najnowocześniejszą elektronikę, WOPR jest już w posiadaniu w sumie dwóch łodzi, które pozwalają nie tylko prowadzić akcje ratunkowe, ale również akcje poszukiwania ciała pod wodą, jeśli nastanie taka konieczność.

– Podkreślić należy, że rok 2018 obfitował w niezwykłe zwroty akcji i z punktu widzenia WOPR Płock momenty smutne i przykre przeplatały się z wyjątkowo sympatycznymi i dającymi nadzieje na przyszłość. Jest to również doskonała okazja do złożenia najserdeczniejszych podziękowań tym wszystkim, którzy byli łaskawi wesprzeć płockich ratowników, szczególnie w sytuacjach najtrudniejszych. Raz jeszcze serdecznie dziękujemy! – zwraca się do mieszkańców Płocka i okolic Cezary Obczyński, prezes płockiego WOPR.

Co dalej?

Wydawałoby się, że praca ratowników WOPR kończy się wraz z końcem sezonu letniego, jednak nic bardziej mylnego. Ledwie parę dni temu, 26 października ruszyła kolejna edycja „Nauki pływania z Orlenem” w której ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego uczą pływania zarówno dzieci, jak i osoby powyżej 65. roku życia. Program ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo wypoczynku nad wodą.

Uczestnicy nie tylko uczą się pływać, ale również bezpiecznie wypoczywać nad wodą, w tym poznają podstawy samoratownictwa i ratowania innych. Lekcje obejmują również zajęcia z wykorzystaniem specjalnego sprzętu do nurkowania aqualung.

WOPR współpracuje również z Klubem Żeglarskim Petrochemia, w którego przystani odbywa się wiele imprez i pokazów ratownictwa, między innymi „Dzień pełen wrażeń z płockim WOPR-em”. Jak zaznaczył wiceprezes WOPR ds. marketingu, Piotr Lisocki, pokazy, które odbędą się w przyszłym roku, będą wyjątkowo efektowne dzięki pozyskanym dzięki wsparciu PKN ORLEN i mieszkańców miasta nowoczesnym jednostkom.

Również we współpracy z żeglarzami WOPR zajmuje się szkoleniem nowego pokolenia wodniaków. Klub szkoli chętnych na żeglarzy, natomiast ratownicy prowadzą szkolenia na sternika motorowodnego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Riczi says:

    Tak trzymac wodniacy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU