REKLAMA

Wyjątkowi goście przypłyną do Płocka. Czeka ich długi rejs

REKLAMA

Przed paroma dniami rozpoczął się w Wyszkowie wyjątkowy rejs na 100-lecie odzyskania niepodległości. Żeglarze będą płynąć aż do Westerplatte, po drodze zajrzą też do Płocka. Już w sobotę przywitamy ich przy przystani Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.

18 sierpnia około godziny 17 do przystani Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego zawinie tratwa prowadzona przez żeglarzy z klubu żeglarskiego „Spinaker” z Wyszkowa. Rejs kieruje się do Westerplatte, gdzie ma dopłynąć 1 września. Honorowym patronem wydarzenia jest Liga Morska i Rzeczna, która też obchodzi swoje 100-lecie.

Na 18-metrowym maszcie tratwy podniesiona została biało-czerwona bandera. Jednostka otrzymała nazwę „Pielgrzym”. Na pokładzie tratwy płyną przedstawiciele różnych środowisk, młodzież i dorośli. Uczestnicy rejsu odwiedzą wiele miejscowości, leżących nad brzegami rzeki.

Poza uczczeniem 100-lecia niepodległości, celem rejsu jest niesienie przesłania o tym, jak ważne jest naturalne i historyczno-kulturowe dziedzictwo.

Zmieniały się nazwy, istota pozostała niezmiennaLiga Morska i Rzeczna obchodzi obecnie 100-lecie swojego powstania. Narodziła się ona w tym samym czasie, co nowa niepodległość naszego kraju. Pierwotnie liga funkcjonowała pod nazwą „Bandera Polska” i była stowarzyszeniem założonym przez kontradmirała Kazimierza Porębskiego, jednego z najbardziej zasłużonych budowniczych polskiej floty wojennej.

W kolejnych latach 20-lecia organizacja była „Ligą Żeglugi Polskiej”, „Ligą Morską i Rzeczną” oraz „Ligą Morską i Kolonialną”. W tym czasie zebrała w swoich szeregach blisko milion członków, znacznie się przysłużyła Marynarce Wojennej, dokładając środki do zakupu legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł.

Ambitne plany ligi przerwał wybuch II Wojny Światowej. Niewiele brakowało, a uzbierałaby ona dość pieniędzy, by zakupić dla Marynarki Wojennej całą flotyllę ścigaczy torpedowych. Każdy okręg, a było ich 17, miał sfinansować zakup jednej jednostki.

Po wojnie Liga na krótko się odrodziła, aby zostać wchłoniętą przez Ligę Przyjaciół Żołnierza. Dopiero w 1980 roku Ligę reaktywowano. Warto wspomnieć, że organizacją od 1990 do 2007 roku kierował były prezydent RP, Bronisław Komorowski.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU