Pokaz Robotów w Jagiellonce

W projekcie przeprowadzonych zostanie 25 prezentacji, dla grup liczących ok. 30 dzieci. Łącznie w projekcie weźmie udział ok. 750 dzieci.

W trakcie prezentacji zostanie przedstawiona historia powstania klocków LEGO® jako przykład niezwykłej pomysłowości, determinacji i przedsiębiorczości ich twórcy. Dzieci mają możliwość zaobserwować, że każde niepowodzenie można pokonać i osiągnąć sukces, co jest dla nich niezwykle motywującym doświadczeniem. W dalszej części prezentacji dzieci zapoznają się z pojęciem robotyka – odkrywają, że to, czego aktualnie uczą się w szkole ma ogromne przełożenie na choćby najprostsze konstrukcje robotów – matematyka, fizyka, informatyka, a w dalszej kolejności mechanika, automatyka i elektronika. Niezwykle ważnym elementem jest również rozwój procesów logicznego myślenia, a także umiejętności twórczych i kreatywności. Dzieci zapoznają się z różnymi modelami robotów, ich właściwościami konstrukcyjnymi i zastosowaniem, np. robot złożony z klocków LEGO MINDSTORM® ma wbudowany czujnik mierzący odległość aby dojeżdżając do przeszkody cofnął się, co ma zastosowanie np. w odkurzaczach, kosiarkach, czy drzwiach i bramach “automatycznych”.

Pokazujemy dzieciom, że wszystko zależy od ich wiedzy, umiejętności i wyobraźni – od budowy prostej konstrukcji do rakiety kosmicznej – wszędzie ma zastosowanie znajomość zasad fizyki. Ostatni etap spotkania to ogłoszenie konkursu oraz testy wiedzy o robotyce robotów. Wśród najlepiej zdanych testów zostanie rozlosowana darmowa lekcja z robotyki.

Po prezentacji uczestnicy mają możliwość samodzielnie kierować i sterować prezentowanymi robotami.Dwie najbardziej aktywne osoby, które odpowiedzą na pytania dotyczące prezentacji otrzymają nagrody w postaci gadżetów edukacyjnych LEGO® SMART.Głównym celem organizowanych spotkań jest zwiększenie zainteresowania uczniów naukami ścisłymi oraz rozpoznanie uczniów uzdolnionych w tym zakresie.

|||::
3 Maja 4, 09-402 Płock