REKLAMA

O językach żydowskich

29 kwietnia Muzeum Żydów Mazowieckich odwiedzi dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie z wykładem „O językach żydowskich”.

Prelegentka przedstawi historię i charakterystykę języków żydowskich i relację między nimi. Chodzi o hebrajski, aramejski, arabski, ladino i jidysz. Będzie też mowa o związku alfabetu hebrajskiego z kabałą oraz o innych ciekawostkach językowych.

Dr Agnieszka Żółkiewska jest adiunktem w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, historykiem literatury i tłumaczką z języka jidysz. To również autorka publikacji „Słowa pośród nocy. Poetyckie dokumenty Holokaustu” (Warszawa, 2012 r.) – pierwszej od 1947 roku trójjęzycznej antologii żydowskich wierszy z okresu II wojny światowej. Stworzyła też szereg artykułów związanych z literaturą, prasą i folklorem w języku jidysz.

Gość Muzeum Żydów Mazowieckich jest laureatką stypendium Fundacji Kościuszkowskiej (2001/2002 r.) na badania w YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku oraz stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla młodych naukowców (2007 r.). Uczestniczy w projekcie edycji dokumentów Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego.

|||::
ul. Kwiatka 7, Płock, Polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.