Dni Dawcy Szpiku

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy Fundacja DKMS Polska wraz z Galerią Wisła organizuje Dni Dawcy Szpiku. Rejestracja odbywać się będzie 27 i 28 czerwca w godzinach 10:00 – 18:00 na terenie galerii.

„Podczas naszej akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w naszej bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.” – informuje Piotr Aniśko z Fundacji DKMS Polska – „Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej ściany policzka.”

Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

„Inicjatorem akcji w Galerii Wisła jest Pan Marek Grabowski, którego żona zachorowała na białaczkę, stąd wzięła się nazwa wiślanej akcji: Pomóż Magdzie i Innym.” – informuje Magdalena Michalska, przedstawiciel Galerii Wisła.

„Mam na imię Magdalena i od 15 lat pracuję ze studentami na Politechnice Warszawskiej, Filii w Płocku. Jestem mamą najwspanialszych dla mnie dzieci, nastoletniej Natalii oraz 8 letniego Mateuszka. To właśnie z nimi spędzam każdą wolną chwilę. Razem podróżujemy, razem odkrywamy fascynujące kultury i poznajemy cudownych ludzi.” – opowiada Magda. Magda dwa miesiące temu usłyszała przerażającą diagnozę: ostra białaczka limfoblastyczna. Walka z tą chorobą to wiele miesięcy leczenia w izolacji bez bliskości rodziny, bez planów nawet na najbliższą przyszłość.

„Teraz moim jedynym marzeniem jest powrót do zdrowia i do mojej rodziny. To będzie możliwe tylko po przeszczepieniu szpiku, jeśli znajdzie się Dawca.” – mówi Magda.

Mąż Magdy, wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, zainicjowali akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku w Płocku. Wiedzą, że jedyną szansą na spełnienie marzenia Magdy jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.

„Chciałabym także, aby poprzez organizowaną akcję uwrażliwić wszystkich na potrzeby chorych oczekujących na przeszczepienie szpiku, dla których jest to jedyna szansa na powrót do zdrowia.” – dodaje Magda.

|||::
Wyszogrodzka 144, 09-410 Płock